Ci-Yerim “Lezzeti buldun mu mesafe tanımayacaksın”
Ci-Yerim “Lezzeti buldun mu mesafe tanımayacaksın”

“Ci-Yerim” uzak da olsa Ankara’nın lezzet mekanları arasına girmeyi başardı.

Ankara’nın Lezzet Durakları” nda bu sefer biraz şehir merkezi dışına çıktık. Kalite ve lezzetler için araştırmak gerektiğini düşünüyorum. Kulağıma gelen fısıltılara göre Ankara ve çevresinde birbirinden güzel ve keyifli mekanlar var. İşte bu nedenle lezzetin, mesafe tanımayacağına inanıyorum.

Tanıtacağım mekanın adı espri ve zeka ürünü Ci-Yerim.

Mekan, Ostim, Serhat Mahallesi’nde bir benzinlik içinde 6 ay kadar önce hizmet vermeye başladı. Kızılay’ı merkez olarak kabul edersek Ci-Yerim uzak kalıyor ama burada yakalayacağınız hizmet ve lezzetler için bence değer.

dış mekanMekanı, eti ve hizmeti sevdiği için bu işe girdiğini anlatan Cevat Kındığılı, iki ortağıyla beraber işletiyor. Çok lüks veya çok da salaş değil ama temiz ve güzel döşenmiş. Temiz, ahşap masa ve sandalyeler. Çocuklu aileler için oyun salonu da düşünülmüş.

Tablacı salatası

Ci-yerim’de hazırda her hangi bir ürün bulunmuyor. Müşteri istediğinde anında taze taze hazırlanıyor ve servis ediliyor. Bu uygulama da lezzeti katlıyor. Masaya 4 çeşit “öncü kuvvet” ikram olarak geliyor. Süzme yoğurt, sumaklı soğan, limon maydanoz ve tablacı salatası balon lavaş ile geliyor. İşte burada bir duralım istiyorum. Tablacı salatasını bilmeyen için anlatıyorum çok özel ve güzeldir. Aslında bildik ürünler ama nedense çok lezzetlidir. Tablacı salatasında, maydanoz, soğan, domates, kırmızı biber, sumak ve nar ekşisi var. Hepsi bu ama lezzeti bir başka. Bu arada masaya gelen her türlü yeşillikler de önce sirkeli su içinde bakteriye karşı bekletiliyor bilginiz olsun..

lahmacunÖncelikle açılışı yaptığım Antep usulü lahmacun tavsiye listemde…lezzetli ve gereği gibi yapılmış. Eti de sarımsağı da ayarında. Arkasına yağı nüfuz edememiş. Fiyatı da uygun 5 lira. Bu arada mekanda 12-16 lira arasında bildiğiniz her çeşit pide de odun fırınında yapılıyor.

küşnemeCiğer şiş ise beklediğim gibi geldi. Kurutulmamış, tadında ve lezzetli. 8 şiş, 17 liradan veriliyor. Adana kebabı da güzeldi. Yağ değil et yiyorsunuz. Yağ ve et karışımını çok iyi ayarlamışlar. Bir porsiyon 140 gram geliyor ve 17 liradan veriliyor.

Yağlıkara bir başka güzel

yağlıkaraCi-Yerim’de sunulan kebaplar, pide ve lahmacun erkek kuzu etinden. Et, mekanda işleniyor sinir ve yağlarından arındırılarak kebaplık, pide ve lahmacunluk şeklinde ayrılıyor. Mekanın ve etin bana göre başrol oyuncuları ise yağlıkara ve küşnemesi. Yaklaşık 200 gram olarak sunulan ve yağlıkara olarak tanımlanan et iki şişe geçirilerek arkalı önlü pişiriliyor. Burada dikkat edilecek husus ince dilimlenmiş etin alt ve üst tarafında bulunan ve kömür ızgarada nar gibi kızaran yağ ile birlikte yenmesi. Lokmanızı enlemesine değil boylamasına keseceksiniz. İddia ediyorum, damağınızda kalan o muhteşem tadı uzun süre unutamayacaksınız. Bu lezzet 25 lira.

Küşneme ise biraz daha lifli gibi. Daha fazla çiğniyorsunuz. Ama o da muhteşem bir lezzet. Küşneme de 10 tike 200 gram ve 25 liradan veriliyor.
Püf noktası anneden

mezelerfındık lahmacunBu arada mekanın sahiplerinden Cevat Kındığılı’nın 75yaşındaki annesi Neriman Kındığılı da, mutfağın püf noktalarını zaman zaman oğluna anlatıyor. Örneğin kuyruk yağından rahatsız olanlara çözüm için yağın süte batırılarak bir süre bekletilmesini önermiş ve insanların bu konudaki yakınmalarını gidermiş.

Ci-Yerim’in ortaklarından Cevat Kındıoğlu, önceleri karton paket üretimi işinde çalışmış o nedenle paket servisinde kullanılan bütün ürünler kendi yapımı. Karton paketleri gördüm. Bayağı uğraşmışlar. Ürün, müşteriye gidene kadar aynı özelliğini koruyor, soğumuyor, hamurlaşmıyor.

“Alışkanlığımızı, seçiciliğimizi müesseseye yansıtmak istedik”

diyen Kındıoğlu, öncelikle müşteri memnuniyetini hedeflediklerini anlatıyor. Bu arada Ci-Yerim de bir oda ise mescid için ayrılmış.

Serpme kahvaltı geliyor

Yaz döneminde ise Erzurum’dan Kars’tan lezzetlerin sunulacağı serpme kahvaltıya geçilmesi hedeflenen mekanda aynı anda 180 kişiye yemek verilebiliyor.

tahinli kabak tatlısıCiYerim’in tatlı menüsünde ise Gerede’den gelen tahinli kabak ve künefe var. Fabrikasyon künefe ama Cevat bey tereyağ ve pekmez müdahalesiyle künefe de kalite ve lezzeti artırmış.

10 kişinin çalıştığı mekan, sabah 09.00’da açılıyor akşam ise 22.00’de kapanıyor. Her türlü kredi kartı ve yemek fişinin de geçerli olduğu CiYerim’in otopark sorunu bulunmuyor.
Başta da söylediğim gibi mekanı uzak bulanlara tavsiyem, “Yanılıyorsunuz, lezzet mesafe tanımaz” olacaktır. Mutlaka yolunuzu düşürün.

Afiyet olsun.

Ci-Yerim
Serhat Cad. No:35/B
(Nevbahar Kontları karşısı)
Ostim-Yenimahalle/ANKARA
Tel: 0312- 354 9 553