RUSYA ile yaşanan uçak krizinin ardından özellikle yaş sebze ve meyve ihracatının düşüşe geçeceği beklentisi kısa vadede boş çıktı.

Christmas nedeniyle Avrupa ülkelerinin stok yapması, Türkiye’de domatesin elde kalmasını önledi.

Örtüaltı tarımın başkenti Antalya’da, sebze ve meyve fiyatlarının birkaç gün içinde yükselişe geçmesi, şaşkınlıkla karşılandı. Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından yaş sebze ve meyve ihracatının duracağı yönündeki beklenti, kısa vadede boşa çıktı. Pazarda daha ucuza ürün alacağını düşünen tüketici, domatesin kilosunun 4 liradan satıldığını görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Kısa vadede fiyat düşüşünü engelleyen en önemli unsur ise Hıristiyanların dini bayramı Christmas oldu. Bayram tatili nedeniyle stok yapma ihtiyacı hisseden Avrupa’daki ülkeler, normalden birkaç kat fazla domates alımı yaptı. İhracat yapan bazı firmalar sevkiyat için TIR bulmada zorlandı.

ORTUALTI TARIMIN BASKENTI ANTALYA'DA, SEBZE VE MEYVE FIYATLARININ BIRKAC GUN ICINDE YUKSELISE GECMESI, SASKINLIKLA KARSILANDI. RUSYA ILE YASANAN UCAK KRIZININ ARDINDAN YAS SEBZE VE MEYVE IHRACATININ DURACAGI YONUNDEKI BEKLENTI KISA VADEDE BOSA CIKTI.(FOTO:AKIF ARICI/ANTALYA-DHA)
ORTUALTI TARIMIN BASKENTI ANTALYA’DA, SEBZE VE MEYVE FIYATLARININ BIRKAC GUN ICINDE YUKSELISE GECMESI, SASKINLIKLA KARSILANDI. RUSYA ILE YASANAN UCAK KRIZININ ARDINDAN YAS SEBZE VE MEYVE IHRACATININ DURACAGI YONUNDEKI BEKLENTI KISA VADEDE BOSA CIKTI.(FOTO:AKIF ARICI/ANTALYA-DHA)

Birkaç gün sürecek ihracat yoğunluğunun semt pazarlarına fiyat artışı olarak yansıyacağını belirten yetkililer, yılbaşından itibaren fiyatların normale döneceğini açıkladı. Rusya’ya domatesin direkt ulaşmasa da dolaylı yoldan giriş yapacağı görüşündeki bazı üreticiler ise ihracatın süreceği, ancak sancılı bir dönem yaşanacağını söyledi.

Antalya Toptancı Hali’ndeki bazı ürünlerin fiyatları ise şöyle: İhracat domates 2.5- 3 TL, kokteyl domates 2.80 TL, domates kokteyl (oval) 3.30 TL, dolmalık biber 2 TL, kapya biber 2.50 TL, çarliston biber 1.30 TL, sivri biber 2.20 TL, sivri biber (ince sivri) 2.50 TL, Üç burun köy biberi 2.60 TL, patlıcan 2.70 TL, kabak 2.80 TL, salatalık 2 TL.