CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay kurultayda genel başkanlık için aday olacağını söyledi.
Beni hayal kırıklığına uğratan bir açıklama oldu bu.
Evet, CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun değişmesi, yeni bir liderin bulunması gerekiyor ama onun karşısına çıkacak son ismin Balbay olması gerekirdi.
++
Biraz geriye dönelim:
Balbay 2009’da “hükümeti darbeyle düşürmeye teşebbüs” iddiasıyla tutuklandı. Cezaevinde yatarken Kılıçdaroğlu 2011 seçiminde onu İzmir’den aday gösterip milletvekili olmasını sağladığı gibi sık sık onun ve arkadaşlarının haksız yere tutuklandığını, Ergenekon davasının bir kumpas olduğunu dile getirdi, yani cezaevindeki dostuna bütün gücüyle kol kanat gerdi. Nitekim önce 34 yıl hapis cezasına mahkum olan Balbay 9 Aralık 2013’te tahliye edildi.
Dahası var: Kılıçdaroğlu 7 Haziran ve 1 Kasım 2015’de yapılan seçimlerde de Balbay’ın milletvekili seçilmesini sağladı.
Doğrusu ben olsam, en zor zamanımda arkamda kale gibi duran, her fırsatta bana destek olan birine karşı onun ilk zayıf düştüğü anda ortaya genel başkan adayı olarak kesinlikle çıkmazdım, başkalarının aday olmasını beklerdim.
++
Siyaset her türlü faullü davranışın serbest olduğu pata küt sürdürülen acımasız bir kavga değil; vefayla, sevgiyle, zarafetle, nezaketle, centilmenlikle yapılan bir uğraş olmalıdır.
Birçok CHP’lide ne yazık ki bu özellikler yok.
Yakın geçmişte Önder Sav’ın yıllardır birlikte çalıştığı Deniz Baykal’a sırtını dönüp onun yerine genel başkan adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu çıkardığını hatırlayalım. Meclis Grup Başkan Vekilliği de yapan Emine Ülker Tarhan’ın Anadolu Partisi’ni kurarak CHP’yi bölmeye çalıştığı da unutulmadı henüz. Bu örnekler çoğaltılabilir.
++
CHP önümüzdeki yıllarda siyaset dünyasında iddialı biçimde yer almak istiyorsa önce kendi içinde kenetlenmeli, küçük ayak oyunlarından, ucuz fırsatçılıklardan, bas bas bağıran kurnazlıklardan kurtulmalıdır.