İç Güvenlik Paketi’ne ilişkin “müzakere” tartışmaları sürerken CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, partinin kırmızı çizgileri için, “Polise, valiye verilen yetkiler; gözaltı süreleri; polisin etkisiz kılma yetkisi; birinci bölümdeki bütün maddelerin tümü tekrar görüşülmeye muhtaç olan hükümlerdir.

Bundan sonra görüşeceğimiz Jandarmaya verilecek yetkiler de kabul edilemez” dedi. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, İç Güvenlik Paketi’ne ilişkin ANKA’nın sorularını yanıtladı. İç Güvenlik Paketi’nin müzakere edilmesi konusunda AK Parti’den resmi bir talebin gelmediğini ifade eden Gök, şöyle dedi:
“Partiye başvurup gelin bu konularda bir değerlendirme yapalım diyerek bize herhangi bir resmi başvuruları yoktur. Bize resmi bir şey gelmedi. Bunlar ayaküstü, uluorta konuşulmaz. Bu konuda bütün partilere bir davette bulunulur, biz de ona göre yol haritamızı çizeriz.”
Gök, İç Güvenlik Paketi’nde CHP’nin kırmızı çizgileri sayılacak maddelerine ilişkin de şöyle dedi:
“Bu paketin özellikle ilk bölümündeki bütün maddeleri hemen hemen tekrar görüşülmeye ihtiyacı olan maddeler. Polise, valiye verilen yetkiler; gözaltı süreleri; polisin etkisiz kılma yetkisi; birinci bölümdeki bütün maddelerin tümü tekrar görüşülmeye muhtaç olan hükümlerdir. Bundan sonra görüşeceğimiz Jandarmaya verilecek yetkiler daha doğrusu Jandarmanın İçişleri Bakanı tarafından alay komutanlarının, bölüm komutanlarının atanmasına ilişkin hükümler fevkalade tehlikeli, askeri siyasallaşmanın içerisine çeker, bunlar da kabul edilemez. (ANKA)

FACEBOOK YORUMLARI