CHP’li Yarkadaş: Karayolları otoyol geçiş ücretlerine yüzde 40’ın üzerinde zam yaptı

174

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Karayolları Genel Müdürlüğü’nün OGS ve HGS geçişleri için yaptığı zammın yönetmeliğe aykırı olduğunu bildirdi.

Yarkadaş, “Yönetmelikte, otoyollara her yıl başında yıllık ÜFE değerleri ile fiyat artışı yapılabileceği yazılıyor. ÜFE bu yıl (Kasım 2015), yüzde 5.25 olarak açıklandı. Karayolları ise otoyol geçiş ücretlerine yüzde 40’ın üzerinde bir zam yaptı” dedi.
“YÖNETMELİĞE AYKIRI DAVRANAN BÜROKRATLARI MAHKEMEYE ŞİKAYET EDECEĞİZ”
CHP Milletvekili Yarkadaş’ın yaptığı yazılı açıklamaya göre; Karayolları Genel Müdürlüğü, ‘Geçiş ücretlerinin hesaplanması’ başlıklı yönetmelikte yer alan maddeyi ihlal etti. Karayolları Geçiş Ücretlerinin Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in 6’ncı maddesinde otoyol geçiş ücretlerine yapılacak zammın açık ve net bir ifadeyle belirlendiğini belirten Yarkadaş, “Yönetmeliğe aykırı davranan bürokratları mahkemeye şikayet edecek, zammın geri alınması için başvuruda bulanacağız” dedi.
“BUNUN ADI DELİ DUMRUL DÜZENİDİR”
Karayolları geçiş ücretlerine yapılan zammın bir süre önce medyaya yansıdığını ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın fiyat artışını engellediğine yönelik haberler yapıldığını ifade eden Yarkadaş, “Bu tartışma da gerçeği yansıtmıyor. Bakan Binali Yıldırım, yönetmeliği ayaklar altına alan fahiş zamdan indirim yaptırtıyor. Oysa ki o zam bile yönetmeliğe aykırı. Yönetmelik, zammın nasıl yapılacağını belirliyor” açıklamasında bulundu.
Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kendi yönetmeliğine aykırı davrandığını savunan CHP’li Yarkadaş, sözlerine şöyle sürdürdü: “Aslına bakarsanız, dünyanın hiç bir yerinde, eğer alternatif yollar yoksa, şehir içindeki geçişleri paralı hale getiremezsiniz. Devlet, yurttaşa alternatif bir yol olanağı sunmuyor. Üstüne üstlük, şehir içinde paralı geçişi zorunlu kılıyor. Sonra bu geçişlerin fiyatlarının nasıl belirleneceğini de yönetmelikle kayıt altına alıyor. Ne yazık ki bu yönetmeliğe de uymuyor ve ÜFE’yi baz almak yerine, ne kadar paraya ihtiyaçları varsa, onu toplayacakları bir artış yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here