CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran: SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin temel ihtiyaç maddeleri sepeti karşısındaki alım gücü son bir yılda reel olarak yüzde 13.5, memur emeklilerinin alım gücü ise yüzde 17.6 erimişti

ANKARA – CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, AK Parti’nin 12 yıldır uyguladığı rantçı ekonomi politikalarının mağdur ettiği sosyal kesimlerin başında emeklilerin geldiğini belirtti. 2015 itibariyle sayıları 11 milyona ulaşan emekliler açlık sınırında yaşam mücadelesi verdiklerini ifade eden Oran, emeklinin yaşam sıkıntısının son bir yılda daha da arttığını belirtti. Oran, 9 milyon SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin aylıklarına bu yılın başında, ilk altı ayı için uygulanan yüzde 2.32’lik “komik” artışla, yıllık kümülatif artışın yüzde 8.2 olduğunu belirterek, “Emeklilerimizin günlük sofrasını kurabilmesi için gerekli temel gıda maddeleri ile yaşamını sürdürebilmesi için gerekli diğer ihtiyaç maddelerinden oluşan 40 kalemde, son bir yılda yaşanan ortalama fiyat artışı yüzde 25’e ulaşmıştır. Buna göre SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin temel ihtiyaç maddeleri sepeti karşısındaki alım gücü son bir yılda reel olarak yüzde 13.5, memur emeklilerinin alım gücü ise yüzde 17.6 erimiştir” dedi.

EMEKLİ KURU SOĞAN ALIRKEN BİLE KIRK KERE DÜŞÜNÜYOR
Emeklilerin, kendilerine insan gibi yaşam olanağı sunmanın çok gerisindeki komik gelirleri nedeniyle hayatlarını zorlukla sürdüğünü, kuru soğandaki yıllık fiyat artışının bile yüzde 77’e ulaştığını kaydeden Oran, “Alım gücü her geçen gün düşen geliri nedeniyle emeklimiz, kuru soğanı alırken bile kırk kere düşünmek zorundadır. Son bir yılda marul ve zeytinyağındaki artış yüzde 65, ıspanaktaki yüzde 63, yeşil soğandaki yüzde 53, patlıcandaki yüzde 50, domatesteki yüzde 42’ye ulaşmıştır. Bir yılda salça yüzde 26, dana eti yüzde 24 zamlanmıştır. Diğer temel gıda maddelerindeki yıllık artış oranları da yüksek düzeylerdedir. Emeklilerimizin tenceresini kaynatabilmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için gerekli 40 temel ihtiyaç maddesinin fiyatlarında son bir yıldaki ortalama artış yüzde 25’e ulaşmıştır” dedi.
Son bir yılda emeklinin su faturasının yüzde 19.6, elektrik faturasının yüzde 9.2, doğal gaz faturasının yüzde 9’la, aylıklardaki artışın üzerinde zamlandığına dikkate çeken Oran şunları kaydetti:
“Türk-İş araştırmasına göre dört kişilik ailenin Mart 2015 itibariyle açlık sınırı; yani sadece aylık gıda harcaması asgari bin 301 lira; giyim, ulaşım, kira gibi diğer ihtiyaçlarla birlikte bir aylık asgari geçim maliyeti, yani yoksulluk sınırı ise tam 4 bin 238 lira olmuştur. Tek bir kişinin aylık asgari yaşam maliyeti ise bin 587 liraya ulaşmıştır. Buna göre eşi ev hanımı olan bir emeklinin geliri, iki kişinin geçimine yetmediği gibi; karı kocadan her ikisi de emekli olsa bile devletin verdiği aylıkla açlık sınırında yaşamaktadırlar. Çünkü yıllarca devlete hizmet edip emekli olmuş memurlarımızın ortalama emekli aylığı bin 575 ve en büyük kesimi oluşturan SSK’lı emeklilerde ise ortalama aylık bin 85 liradır.” (ANKA)