CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye bir mektup gönderdi.

12 Eylül darbesinin ve bu darbeyi yapan kişilerin Adana’daki isim ve kötü mirasının izlerinin silinmesini istedi. CHP’li Türkmen, Sözlü’ye gönderdiği mektupta şöyle dedi:

“Demokrasiye inanan her insan, darbelerin, darbe girişimlerinin her zaman karşısındadır. Bundan sonraki süreçte de demokrasinin ve hukuk devletinin işletilmesi ise daha büyük bir öneme sahiptir ve bir zarurettir. Ülkemizde ne darbelerle, ne de darbelerden ve darbe hukukundan beslenen otoriter anlayışlarla, cumhuriyetimizin özgürlükçü değerlerinin yok edilmesine, toplumsal barışımızın zedelenmesine, hukukun ve barışın ortadan kaldırılmasına, evrensel hukuk ve insan haklarının bertaraf edilmesine yönelik girişimlere müsaade edilmemelidir.

En son 36 yıl önce gerçekleşen 12 Eylül darbe hukukunun ülkemize getirdiği yasal düzenlemeleri ve kurumları halen yönetim ve yaşam şeklimizi belirlemede etkendir. Hükümetin yıllardır ‘darbe ve darbecilerle hesaplaşacağız, hesaplaşıyoruz’ diye getirdiği birkaç yüzeysel ve durumu kurtarmaya yönelik düzenleme haricinde, ülkemizde değişin çok fazla bir şey yoktur. Aksine, 12 Eylül’ün getirdiği başta siyasi partiler ve seçim kanunu olmak üzere yasal düzenlemeler ve kurumlar halen varlığını sürdürmektedir.

Demokrasiye inanan her kademede ve her görevdeki sorumluların; darbelere ve darbe girişimlerine karşı olmanın yanında, darbeyi gerçekleştiren kişilerin bıraktığı her türlü kötü mirasın ve bu mirasın eser ve izlerini silmesi gerektiği de bir gerçekliktir.
Bu bağlamda, ilimiz Adana’da bulvar, cadde, sokak, park-bahçe, okul, spor salonu vb. yerlerde başta Kenan Evren olmak üzere 12 Eylül darbesini gerçekleştiren kişilerin isim ve tüm kötü mirasını taşıyan izlerinin de silinmesi elzemdir diye düşünüyorum.”