CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık, Başbakan Binali Yıldırım’ın, dün grup toplantısında acil servisler için yaptığı benzetmeyi eleştirdi. “Kaliteli hizmet anlayışı ne zamandan beri oraya ‘kız bakmaya’ gidenlerin artmasıyla ölçülüyor?” diye soran Karabıyık, Türkiye’de sağlıktaki sorunların bu zihniyet ile çözülemeyeceğini söyledi.

Yazılı basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Lale Karabıyık, Başbakan Binali Yıldırım’ın dün partisinin grup toplantısında yaptığı, “Hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, artık acil servise kız bakmaya gidiyorlar” açıklamasını eleştirdi.

Başbakanın acil servislerin kaliteli sağlık hizmeti verdiğini vurgulamak için kullandığı örneğin çok ilginç ve düşündürücü olduğunu söyleyen Prof.Dr.Karabıyık, “Kaliteli hizmet anlayışı ne zamandan beri oraya ‘kız bakmaya’ gidenlerin artmasıyla ölçülüyor? ” dedi.

“Ne yazık ki Başbakan hem acil servislerde yaşanan sorunları görmezden geliyor, hem de ‘kız bakmak’ ifadesiyle cinsiyetçi ve mülkiyetçi bir yaklaşımla kadınları alınıp satılan bir emtia olarak cümlede kullanıyor” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, “Kaldı ki bir ülkenin sağlık politikasının başarısının ölçütleri hasta memnuniyetinden, sağlık personelinin memnuniyetine kadar devam eder. Yoğun bakım yetmezliğinden hasta kaybedildiği, parmağı kopan kadının taksiyle 5 hastane gezdiği ortamda ,’kız bakmaya’ gidenler arttığı için sağlık sistemimiz ve acil servislerimiz çok başarılıdır diyen bir zihniyetle karşı karşıyayız” diye konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Lale Sarabıyık, sağlık sistemindeki sorunların bu zihniyet ile çözülemeyeceğini sözlerine ekledi.