CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Başbakan Binali Yıldırım iç ve dış barış çabalarını değerlendirirken, “Başbakan bunları istese dahi devletin tepesinde gerilimden beslenen biri var. Emin olun o kişi şöyle 10 gün dahi konuşmasa ülkede gerilim düşer. Yıldırım’ın bahsettiği o dış politikadaki sorunların çoğu da bu kişinin hatalarından dolayı çıktı” dedi.

Ardahan’da düzenlenen ‘Yatırım’ konulu konferansa katıldıktan sonra bugün CHP İl Başkanlığında Genel Başkan Yardımcıları Öztürk Yılmaz ve Yasemin Öney Cankurtaran, Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker, Sibel Özdemir partilerle buluştu. Toplantıda konuşan Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Başbakan Binalı Yıldırım’ın “En önemli dış politika hedefimiz dostlukları artırmak. İçeride de dostlarımızı artıracağız” sözlerini değerlendirdi.

Yasemin Öney Cankurtaran, şunları söyledi: “Biz de başından beri gerçek barışın öncelikle ülke içinde sağlanması gerektiğini söylüyoruz. Ülkede iç barış sağlanmadan dışarıda huzuru yakalayamazsanız. Ancak kuru kuru dostluk çağrısı yapmak olmaz. Öncelikle ülke içinde artan gerilimi düşürmek gerekiyor. Bunun için de ilk görev hükümete düşüyor. Muhalefetin sesini kısarak dostlukları artıramazsınız. Öncelikle Başbakan söyleminde samimi ise hükümet olarak TBMM’de muhalefetin sesini kesmeyi hedefleyen iç tüzük değişikliği konusundaki ısrarından vazgeçmeli” dedi.