CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, 6 maddelik, “Ekonomi Yönetiminin Demokratikleştirilmesi Paketi”ni açıkladı. Böke, “Şimdi özellikle iktidara düşen görev diyalog kanallarını işler hale getirmek ve ekonomi yönetiminin demokratikleşmesi için somut adımlar atmaktır” dedi.

Böke, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Ekonomi Yönetiminin Demokratikleştirilmesi Paketi”ni açıkladı. Birinci sınıf ekonomiler ligine çıkış için ekonomi yönetimin de demokratikleşmesinin bir zorunluluk olduğunu belirten Böke, “Türkiye bir yol ayrımında, ya demokrasi karşıtı girişimleri cesaretlendiren, Türkiye’yi vasatlığa mahkum eden ekonomik ve siyasal kırılganlığı derinleştireceğiz ya da Türkiye’nin bir bütün olarak darbe girişimi karşısında durmasıyla oluşan diyalog zeminini, Türkiye’yi geleceğe taşıyacak bir demokratik reform zemini olarak kullanacak ve ülkemiz için bir fırsata dönüştüreceğiz” dedi.
Yeni kalkınma hamlesinin dayanacağı toplumsal uzlaşının sağlanması için diyalog kanalarının açılmasının önemine işaret eden Böke, ancak sadece sözle değil, samimi adımlarla bu diyaloğun tesis edildiğinin gösterilmesi gerektiğini vurguladı. 15 Temmuz akşamı Türkiye’nin uçurumun kenarından döndüğünü, büyük bir travma yaşadığını ifade eden Böke, demokratik bir yaklaşımla bu yaraların tedavi olabileceğini belirtti. Bu diyalog ortamının uzlaşmaya dönüşmesi için “samimi” olunması gerektiğini kaydeden Böke, şöyle dedi:
“Demokrasimizi güçlendirmek, hukuk devleti prensiplerini eksiksiz hayata geçirmek ve kurumsal yapılarımızı güçlendirmek zorundayız. Toplumsal uzlaşı için elzem olan diyalog kanalları, inşa edilecek olan özgürlükçü demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün vazgeçilmez parçalarıdır.