CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, TBMM’de kabul edilen Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı sert bir dille eleştirdi.

 

Arslan, ‘varlık barışı’ adı altında Türkiye tarihindeki en büyük yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama trafiğinin getirileceğini iddia etti. Hukuk dışı yollardan yurt dışında para depolayanlar ve parasını dışarıya kaçıranların bu yasayla daha fazla zenginliğe kavuşacağını öne süren Arslan, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

 

“AKP kadroları yine binbir uyduruk gerekçeyle ‘Varlık Barışı’ adı altında milyarlarca liralık yolsuzluk ve rüşvet parasını, kaynağı belirsiz malvarlığını, 17/25 Aralık yolsuzluk tapelerine girmiş banknotları ülkeye sokmanın telaşına giriyor.

 

Bu öylesine büyük bir hukuksuzluk ki, ister Türk Vatandaşı isterse yabancı olsun, bankacılık sistemine giren paraların nereden ve kimden geldiği soruşturulmayacak, üretimden vazgeçilen Türkiye’de yolsuzluk ve rüşvet zinciriyle hukuksuzca elde edilmiş milyarlarca doların bu yolla ülkeye girmesi sağlanacaktır. Böylece bu paralar ile balon bir ekonomi yaratılacak.

 

Çıkacak bu yasa bir varlık barışı değil, zenginliğe zenginlik katmanın, yeni yolsuzluk ve rüşvet çarklarına karış açmanın adımıdır, kısacası bu tasarı varlık bağışı olarak hatırlanacaktır.”

 

Yolsuzluk yapan ve rüşvet veren ile terörü finanse edenlerin bir yasa maddesiyle korunacağını ileri süren Arslan, Türkiye’nin kara para cennetine dönüşeceğini ve bankaların denetimi terk edeceğini iddia etti. Arslan, açıklamasında şöyle devam etti:
“Çoğu AKP ile ihale ve rüşvet pazarlığına bulaşmış birçok işadamı ve şirket, her türlü hukuksuz kazanımını burada yasal zenginliğe çevirecek, nasıl elde edildiği belli olmayan serveti resmileşecek.

 

‘Yurt dışında malım var ama ne vergi ödedim ne de yasalara uydum’ diyene ‘Hemen getir malını, yakandan düşüreyim yargıyı’ diyen bu tasarı, AKP usulü iş çevirmenin belgesidir. Bu tasarı, zaman ve mekan ayırt etmeden, hangi tarihte yolsuzluk yaptıysanız, nasıl vergi kaçırdıysanız hiç sorgulamıyor, ‘ne olursan ol getir’ diyor.

 

Rüşvet verenin, ihaleyle zengin olanın, iş takibine koşanın, terörü parayla besleyenin Panama belgelerinde, 17/25 Aralık iddianamesinde meşhur olduğu ama utanmadığı ülkemizde bu yasa bir ‘varlık barışı’ değil, zenginliğe zenginlik katmanın, yeni yolsuzluk ve rüşvet çarklarına fırsat vermenin bir adımıdır, kısacası bu tasarı ‘varlık bağışıdır’ olarak hatırlanacaktır.

 

Böylesi bir aklama yasası, ülkemizi güvenli yatırım ortamından iyice uzaklaştıracak, hukuk devletinin olmadığı, yargının bağımsız olmadığı, piyasa düzeninin kayyımlar ve tehditlerle bozulduğu ekonomide yerli ve yabancı yatırımcılar geri adım atacaktır. Ayrıca mal ve can güvenliğinin zayıfladığı ülkemizde yatırımlar duracaktır.”