Fatih Projesini Meclis’e taşıyan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Fatih Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na yansımış olan kaç adli soruşturma bulunmaktadır? 4 yıllık gecikmenin sorumlusu kimdir?” diye sordu.

Altay, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:
“Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi kapsamında kaç soruşturma açılmıştır?  Soruşturmalar hangi maarif müfettişleri tarafından yürütülmüştür?

Soruşturmaların sonucunda kaç yönetici ceza almıştır? Kapatılan soruşturmalar hangi gerekçe ile sonlandırılmıştır? Maarif müfettişlerine, soruşturmaların kapatılması yönünde, bazı özel şirket yöneticileri ve bakanlık çalışanları tarafından tehdit ve telkin de bulunulmuş mudur?  Fatih Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na yansımış olan kaç adli soruşturma bulunmaktadır?

Bu soruşturmalar kapsamında hangi personeller ceza almıştır? FATİH Projesinin 2014 yılında bitirileceği 2010 yılında proje sunumunda dönemin başbakanı tarafından açıklanmışken, bitiriliş tarihinin tarafınızdan 2018 yılı olarak belirlenmesinin gerekçesi nedir? 4 yıllık gecikmenin sorumlusu kimdir? Sorumlular hakkında bir işlem yapılmakta mıdır?”