CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Zorunlu arabuluculuk, işçinin haklarının yasalarla gasp edilmesidir” dedi.

Ağbaba yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı’na tepki gösterdi. Kamuoyunda ‘Arabuluculuk Yasası’ olarak bilinen yasanın işçinin tazminat ve ücret, işverenin de alacak ve tazminat davaları açmadan önce arabulucuya başvurmasını zorunlu kıldığını belirten Ağbaba, “Düzenlemeyle işçinin kıdem, ihbar gibi tazminat ve fazla mesai hakları, yıllık izin gibi ücretleri için mahkemeden önce arabulucuya gitmesi zorunlu hale getiriliyor. AKP sayesinde yasayla yasal hak aramak yasaklanıyor” dedi.

“KIDEM TAZMİNATI HAKKI BİLE PAZARLIK KONUSU YAPILIYOR”

Tasarıya göre arabulucuya başvuru yapılmadan dava açılmış ise bu davanın reddedileceğini kaydeden Ağbaba, şöyle devam etti:
“Zorunlu arabuluculuk işçinin haklarının hukuk eliyle gasp edilmesidir. Türkiye’de yaşayan tüm bireylerin ihlal edilen bir hakkını koruması için mahkemeye müracaat etme hakkı olmasına rağmen, AKP çıkarmak istediği bu yasayla işçilerin bu hakkını elinden almak istiyor. İşçinin, kıdem tazminatı hakkı bile bir pazarlık konusu yapılmak isteniyor. Ayrıca, iş mahkemelerinin iş yükünün arabuluculuk yolu ile giderileceğini söylemek toplumun aklıyla alay etmektir. Yasa, zaten yıllarca mahkeme kapılarında sürünen işçiye ‘git biraz da arabulucunun kapısında sürün, sonra mahkemeye gel’ diyor.”

“BU YASAYA SONUNA KADAR KARŞIYIZ”

Ağbaba, getirilmek istenen sistemin işçiyi korumaktan uzak, adalete ulaşmasını güçleştirici nitelikte olduğunu ifade ederek, CHP olarak, işçi sendikaların ‘hayır’ dediği böyle bir sisteme ‘evet’ demeyeceklerini kaydetti. “İşçinin emeğine, hakkına, alacaklarına göz koyan bu yasaya sonuna kadar karşı olduklarını” belirten Ağbaba, “Arayı bulmaya zorlanacak işçilerin yasalarla elde ettiği hakları masada elinden alınacak veya en iyi ihtimalle tırpanlanacaktır. Saray’ın iktidarı ilk günden bu yana emekçilerin karşısında olduğu gibi bugün de darbeyi emekçilere vuruyor” dedi.