CHP, yurtdışında hayatını kaybeden ve cenazesi yakınları tarafından Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına getirilen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduklarının, aileleri tarafından gösterilecek resmi nüfus kayıt evrakları ve imzalı beyanlara dayanarak kabul edilmesi ve yurda girişlerine izin verilmesi için kanun teklifi verdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve İstanbul Milletvekili Selina Doğan imzasıyla, TBMM Başkanlığına Pasaport Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi sunuldu.
Teklife göre;  yurtdışında hayatını kaybeden ve cenazesi yakınları tarafından Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına getirilen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldukları, aileleri tarafından gösterilecek resmi nüfus kayıt evrakları ve imzalı beyanlara dayanılarak kabul edilecek.
Nüfus kayıt evrakları ve ailenin yazılı imzalı beyanına rağmen cenazenin yurda girişi hiçbir şekilde engellenemeyecek. Bu evraklar ve imzalı beyanlarda bir eksiklik yok ise cenazenin derhal yurda girişi sağlanacak ve cenaze defin işlemleri için ailesine teslim edilecek. Sunulan nüfus kayıt evrakları ve imzalı beyanlarda eksiklik olması veya bunların geçerliliği hakkında tereddüt oluşması halinde ise cenaze derhal en yakın morga kaldırılacak, en fazla 3 gün sürecek inceleme ve araştırmanın ardından cenazenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığına dair kesin bir delile ulaşılamamışsa defin işlemlerinin tamamlanması için ailesine teslim edilecek.