CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Karaman’daki çocuk istismarı skandalı için “Bir defa böyle bir olay yaşanması Ensar Vakfı’nın kötülenmesi için gerekçe olamaz” diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nu istifaya çağırdı.

Köse yaptığı açıklamada, “din kisvesi” altında örgütlenen Ensar Vakfı ve KAİMDER’in yurtlarında yaşanan çocuklara cinsel istismar olayının kendilerini yürekten yaraladığını ifade etti. Mevcut iktidarın, planlı olarak eğitim sistemini dejenere ederken, çocukları da eğitimcilikle ilgisi olmayan bir güruhun eline teslim ettiğini belirten Köse, “Bu üzücü olay çocuk istismarının toplumumuzda ne denli ciddi ve kapalı kalmış bir konu olduğunu bir kez daha göstermiştir” dedi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun “Bir defa böyle bir olay yaşanması Ensar Vakfı’nın kötülenmesi için gerekçe olamaz” açıklamasına da tepki gösteren Köse, bu sözlerin çocuklara yaşatılan acıyı daha da derinleştirdiğini ifade etti. Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye ilk imza atan ülkelerden biri olduğunu anımsatan Köse, “Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın Ensar Vakfı yurtlarında 45 çocuğa taciz iddiaları ile ilgili yaptığı vahim açıklaması, yaşanan acıları ve mevcut hukuksuzlukları görmezden gelip hafife almaktadır.  Oysa hiç kimse ve hiçbir kurum, bir çocuğun tırnağından daha kıymetli değildir. Siyasi erkin başındaki bu kişi, taciz ve tecavüze uğramış çocuklara sahip çıkamıyorsa ve elde ettikleri güç, çocuğu ve kadını bu tür maruziyetlerden koruyamıyorsa bu asla kabul edilemez bir durumdur.  Söz konusu bakan derhal istifa etmelidir” dedi.
Köse, CHP’li kadınlar olarak, çocukların, geleceğin korunması, çocuk haklarının savunulması için, devleti, tüm kamu kurumlarını ve sivil toplum kuruluşlarını göreve çağırarak,
“Çocuklarımızı bu anlayışa emanet etmeyeceğiz ve benzeri vakaların tekrar yaşanmaması için gerekli olan kalıcı çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesi konusunun takipçisi olacağız” dedi.