CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 1 Ocak – 18 Şubat 2017 tarihleri arasında Suriyeli göçmen-sığınmacılardan kaçının, hangi gerekçelerle kimlerin izni ve bilgisi dahilinde Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni Kimlikleri verilerek bulundukları il ve ilçelerden hangi il ve ilçelere yerleştirildiğini sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:
“6 mahallesinde 17 aydır sokağa çıkma yasağının olduğu Sur’da ve yasağın bulunmadığı Alipaşa, Melikahmet, İskenderpaşa, Süleyman Nazif, Ziya Gökalp, Lalebey, Abdal Dede, Cami Kebir, Cami Nebi mahalle muhtarlıklarına gönderilen listede Suriyeli göçmenlerin göze çarptığı iddiaları doğru mudur?
İddia doğru ise muhtarlar tarafından verildiği bilgi üzerine, Suriyeli ailelerin son 2 ay içerisinde ilçeye yerleştirilmesinin gerekçesi nedir ve bu talimat kim ya da kimlerce verilmiştir?
16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandum seçiminde ‘evet’ oyunun çıkması amacıyla Suriyeli ailelerin son 2 ayda ilçeye planlı olarak yerleştirildiği iddiası doğru mudur? İddialar ile ilgili olarak ivedi inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır?
Son 2 ayda ilçeye yerleştirilen Suriyeli aileler daha önce hangi il ve ilçelerde ikamet etmektedir?
1 Ocak – 18 Şubat 2017 tarihleri arasında Suriyeli göçmen-sığınmacılardan kaçı, hangi gerekçelerle kimlerin izni ve bilgisi dahilinde Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni Kimlikleri verilerek bulundukları il ve ilçelerden (il ve ilçeler belirtilmek üzere) hangi il ve ilçelere yerleştirilmiştir?
Muhtarlıklarda askıya çıkan seçmen listelerinde çok sayıda Suriyelinin göze çarpması ve ortaya çıkan kuşkular akabinde kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?
Sur İlçesine getirilip yerleştirilen Suriyelilere Rize, Manisa, İzmir, Hatay, Konya, Ordu İllerinden İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni Kimlikleri verilmesinin gerekçesi nedir?
Konu ile ilgili İçişleri Bakanı tarafından kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?
Rize, Manisa, İzmir,  Hatay, Konya ve Ordu illerinin seçilmesinin gerekçesi nedir?
2016-2017 yılları arasında yıllar bazında 18 Şubat tarihi itibariyle toplam kaç Suriyeli, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına geçirilmiştir?
2016-2017 yılları arasında yıllar bazında 18 Şubat tarihi itibariyle toplam kaç Suriyeli göçmenin,  Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzin Kimliği verilerek ikamet yerleri değiştirilmiştir?”

FACEBOOK YORUMLARI