CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Adıyaman’da IŞİD’in Alevileri fişlediği iddialarını Meclis’e taşıdı.
Yarkadaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Adıyaman’ın Yarmayaka (Çakal) Köyü’nde halı satmak bahanesiyle köye gelen şalvar pantolonlu ve sakallı üç kişinin  köylülere ‘buralarda kaç Alevi köyü var?’ şeklinde sorular yönelttiğini belirterek şöyle dedi:
“Adıyaman’ın Yarmayaka (Çakal) Köyü ve çevresinde yaşanan bu korkutucu gelişmelerle ilgili bir araştırma ve soruşturma işlemi başlatılmış mıdır?
Bölge halkına yönelik bir fişleme yapıldığı iddialarına yönelik kuşkuların giderilmesi amacıyla yürütmüş olduğunuz çalışma var mıdır?
Bölgede 2013 yılından itibaren 200’ün üzerinde gencin IŞİD terör örgütüne katıldığı ve bölgede yaşanan yoğun işsizliğin bu katılımları artırdığı ifade edilmektedir. Bu katılımların önüne geçebilmek için ne gibi önemler alınmaktadır?
Adıyaman bölgesinin yaylaları ve yüksek yerleşim yerlerinde yaşayan, özellikle Alevi yurttaşların yoğunlukla yaşadığı bölgelerde IŞİD baskınlarına karşın halkın nöbet tuttuğu ve büyük bir panik halinde yaşadığı ifade edilmektedir. Bu konuda hükümetinizin aldığı güvenlik önemleri nelerdir?”