CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “CHP hükümet kurma süreciyle ilgili hiçbir önkoşul ve kırmızı çizgiden söz etmeyecek. Bizim kırmızı çizgimiz zaten milletvekillerinin Meclis açıldığında edeceği  yeminin içinde” dedi.

Altay, TBMM’de basın mensuplarının seçim sonuçlarına ilişkin sorularını yanıtladı.
AK Parti ve CHP koalisyonu senaryosuna ilişkin soruya  Altay, şu yanıtı verdi:
“Millet ortaya bir tercih koydu. Bu tercihi iyi okumak lazım. Milletin tercihine saygı göstermek ve o istikamette devleti işletmek lazım. Böyle baktığınız zaman çok seçenek var. Dün ben oturdum, herhalde 6-7 tane seçenek var, hükümet seçeneği var. Seçmen bir mesaj verdi, dedi ki AK Parti’ye ‘Sen tek başına bu işi yapamıyorsun, milleti kamplara ayırdın dedi, ekonomiyi kırdın, demokrasiyi boğdun’ dedi. Bunu böyle okuduğunuz zaman AK Parti’nin içinde olacağı ya da olmayacağı yeni bir hükümet hep mümkün. Bu konuda CHP olarak Sayın Genel Başkanımız bir açıklama yaptı. Erken seçimi konuşmak için çok erken. Yani erken seçimin bir anlamı yok hem kaynak israfı hem de gereksiz zaman israfı aynı zamanda. Birileri hükümet kurmakta zorluk çıkarırsa millet onu cezalandırır, bunun geçmişte de çok örnekleri var.
-“CHP YAPICI BİR YAKLAŞIMLA, ANLAYIŞ İÇERİSİNDE HÜKÜMET GÖRÜŞMELERİNDE TABİ Kİ OLACAKTIR”-
Vatandaş diyor ki çelik-çomak oynamıyoruz. Biz milletten mesajı aldık. CHP yapıcı bir yaklaşımla, anlayış içerisinde hükümet görüşmelerinde tabi ki olacaktır ama teamüller belli önce Sayın Başbakan’a en çok oyu alan partinin genel başkanına bir görev verilecek. O kendince görüşmelerini yapacak. 276 bulunduğu vakit hükümet kurulur. Burada dikkat edilmesi gereken şu, hükümet her türlü kurulur da hükümetin iş yapma kabiliyetinin, kapasitesinin biraz rahat olması lazım.
-“HİÇBİR ÖNKOŞUL VE KIRMIZI ÇİZGİDEN SÖZ ETMEYECEK”-
24. Dönem parlamentoda çıkan birçok kanunun revize edilmesi lazım. İç Güvenlik başta olmak üzere ama bunu derken şu anlaşılmasın yani CHP hükümet kurma süreciyle ilgili hiçbir önkoşul ve kırmızı çizgiden söz etmeyecek. Bizim kırmızı çizgimiz yok mu, var ama bizim kırmızı çizgimiz zaten milletvekillerinin Meclis açıldığında edeceği yemin var ya, o yeminin içinde. Herkes o bizim kırmızı çizgilerimiz üzerine TBMM kürsüsünde yemin edecek.
Dolayısıyla geriye bizim için bir kırmızı çizgi yok. Ufak tefek şeyler var. Bunlar ne yapılır, oturulur, koalisyon protokolü yapılırken, bunlar protokolde ve hükümet programında karşılıklı konuşulan.
Hep benim dediğim olsun, hep senin dediğin olmaz. Elbette bizim de olmasını çok istediğimiz bazı şeyler koalisyon olmamız nedeniyle eğer biz olursak diyorum olmayabilir bir kısmı.”