Başkent Ankara, genel bir sağlık taraması olan check-up konusunda en bilinçli şehirlerin başında geliyor. Ankaralı vatandaşlar, vücut sağlığını belirli aralıklarla değerlendirerek, olası hastalıklara erken tanı konulması konusunda hassas davranıyor.

Ankara’da sağlık taramasının yapıldığı merkezlerden biri olan Ankalab Laboratuvarları Üst Yöneticisi (CEO) Dr. İlker Kütükoğlu, kronik hastalıkların bir çoğunun belirtilerinin, başlangıç döneminde hafif olduğuna dikkat çekerek, check-up sırasında yapılan tetkiklerin, belirti vermeyen veya çok az belirti veren hastalıklara erken tanı konulmasında yardımcı olduğunu bildirdi.
Özellikle kanser gibi ölümcül hastalıkların erken teşhisinin son derece önemli olduğuna işaret eden Kütükoğlu, Ankaralı vatandaşların bu konuda bilinçli olduğunu, ancak bu bilincin toplumun tümüne yayılması gerektiğini ifade etti. Kütükoğlu, diğer şehirlere nazaran check-up konusundaki bilincin Başkentte daha yüksek olmasının hastalıkların erken teşhis edilmesi ve tedavisindeki başarı oranını arttırdığına vurgu yaptı.
-YAŞ VE CİNSİYETE GÖRE CHECK-UP-
Check-up hizmetlerinin yaş ve cinsiyet bilgilerine göre kategorize edildiğini anlatan Kütükoğlu, “Her yaşta check-up sırasında yapılması gereken tetkikler değişmektedir. Check-up programına karar verilirken, yaş, cinsiyet ve aile öyküsü gibi bilgiler etkili olmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.