Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Cumhuriyet gazetesinin, “ilk günden bu yana inkar edilen silahların görüntülerini yayımladığını” belirterek, “Gazetecilik başarısı nedeniyle cezalandırılmak istenen Cumhuriyet  Gazetesinin yanında olduğumuzu ve yürütülen bu savaşı lanetlediğimizi bir kez daha kamuoyuna bildiririz”açıklamasında bulundu. ÇGD’den yapılan açıklamada, Cumhuriyet Gazetesinin, “büyük bir gazetecilik başarısı ile ilk günden bu yana inkar edilen MİT’e ait TIR içinde Suriye’ye götürülen silahların görüntülerini yayımladığı” belirtilerek, şöyle denildi:
“Bu habere karşılık İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘terör soruşturması’ açılması, iktidarın suçüstü yakalandığının göstergesidir.
Ortada artık saklanamaya bir gerçek vardır; ülkeyi yöneten iktidar, Türkiye’de de faaliyet gösteren terör örgütlerine silah yardımı yapmaktadır.
Soruşturma açılması gerekenler, haber alma hakkını savunan ve halkın sürüklendiği savaşın haberlerini yapan Cumhuriyet gazetesi ve gazeteciler değil bu kirli savaşı destekleyenlerdir.
Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, gazetecilik başarısı nedeniyle cezalandırılmak istenen Cumhuriyet Gazetesi’nin yanında olduğumuzu ve yürütülen bu savaşı lanetlediğimizi bir kez daha kamuoyuna bildiririz.”