Mahkemelerin verdiği kararları adil bulmayanlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruyorlar ve çoğu kez haklı bulunarak Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum ettiriyorlar.
Şu anda AİHM’in gündeminde Türkiye’den yapılmış 16 bin 700 başvuru var. Bunlar nedeniyle yüzlerce milyon Euro tazminat ödeyeceğimizi şimdiden söylemek mümkün. Özellikle Balyoz ve Ergenekon davalarında yıllarca cezaevinde kalanların her biri açtıkları davayı mutlaka kazanacaklar.
++
AİHM, genellikle tutukluluk süresinin uzun tutulması, soruşturmada ve yargılamada gerekli özenin gösterilmemesi gibi nedenlerle tazminat cezalarına hükmediyor ve bu cezalar devlet tarafından ödeniyor.
Yani, hakim ve savcıların hataları yüzünden karşı karşıya kalınan cezalar halkın verdiği vergilerle karşılanıyor.
++
Peki, bu sorunu önlemenin yolu nedir?
Aslında çözüm son derece basit.
AİHM’in tazminat cezalarını, hatalı tutumları, yanlış kararları nedeniyle Türkiye’yi mahkum ettiren hakim ve savcılar ödemeli.
++
Söz konusu sorun geçtiğimiz günlerde CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt tarafından Meclis gündemine getirildi.
Bozkurt, kanun teklifinde, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istiyor ve AİHM’in verdiği tazminat cezalarının, evrensel hukuk kurallarına uymadıkları için Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum ettiren hakim ve savcılarca ödenmesini talep ediyor.
++
Bence son derece önemli bir teklifle karşı karşıyayız.
İktidardaki Ak Parti ve CHP dışındaki muhalif partiler MHP ve HDP bu teklife sıcak bakmalı, istisnasız desteklemelidir.
Verdikleri kararlar nedeniyle ileride ağır cezalar ödemek zorunda kalacağını bilen hakim ve savcılar bu kanun çıktıktan sonra çok dikkatli davranacak, evrensel hukuk kurallarından milim sapmamaya azami özen göstereceklerdir. Bozkurt’un kanun teklifini kabul etmek Türk hukuk sistemini düzeltme yolunda iyi bir başlangıç olabilir.