15 Temmuz darbe girişiminin ardından şimdiye kadar 4 binden fazla kişi tutuklanarak cezaevlerine konuldu. Mahkemelerin vereceği yeni tutuklama kararlarıyla bu sayının artması bekleniyor.

Yani şu günlerde zaten kapasitesinin çok üzerinde insan barındıran cezaevlerinde darbeciler nedeniyle büyük bir izdiham yaşandığı söylenebilir.
(CHP’nin Cezaevi Raporu’na göre, Türkiye’de 362 cezaevinin toplam kapasitesi 180 bin olmasına karşın 185 bin hükümlü ve tutuklu var. Cezaevi doluluğu açısından dünyanın 9’uncu, Avrupa’nın ise Rusya’dan sonra 2’inci ülkesiyiz. )
***
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, darbeci izdihamı nedeniyle doğan yer sıkıntısını aşmak için çareler düşünüyor.
Halen 165 cezaevi inşaatı sürüyormuş.
Bunlardan bitme aşamasında olanlara ağırlık verilmesi ve kısa sürede hizmete alınması gündemde.
Askeri cezaevlerinin kapasitesinin artırılarak devreye sokulması, ayrıca bir kısım spor salonunun geçici cezaevi olarak kullanılması da düşünülen çözümler arasında.
Çıkarılacak kanun hükmündeki kararnamelerle kapalı cezaevlerinden açık cezaevlerine nakil koşullarının hafifletilmesi, böylece kapalı cezaevlerinde yeni kapasite yaratılması, denetimli serbestlik uygulamasının yaygınlaştırılması da masaya konulan çözüm önerileri arasında yer alıyor.
***
Cezaevlerinde yer kalmayınca af söylentileri çıkar.
Gördüğüm kadarıyla Meclis’in ve Hükümetin gündeminde böyle bir şey yok.
“Rahşan affı”nın yarattığı komplikasyonlar bu konuda herkesi ürkütmüşe benziyor. Kaldı ki idam cezasının geri getirilmesinin planlandığı bir dönemde aftan söz edilmesi de çelişki olur.
***
Gönül, cezaevlerinin değil, parkların, bahçelerin, piknik alanlarının, tatil beldelerinin, plajların, eğlence yerlerinin tıklım tıklım dolu olduğu, izdiham yaşandığı bir Türkiye’yi özlüyor doğrusu.