Devlet bir çok kurumu olduğu gibi cezaevlerini de doğru düzgün yönetemiyor. Bunu geçenlerde yüksek güvenlikli F Tipi Adana Kürkçüler Cezaevi’nde bir mahkumun bir diğer mahkumu tabancayla öldürmesiyle bir kez daha gördük.

Halen Türkiye’deki 360 cezaevinde 176 bini aşkın hükümlü ve tutuklu bulunuyor. 8 bin 496 kapasite fazlası var. Bazı cezaevlerinde aynı yatağı iki kişinin paylaştığı belirtiliyor.
Cezaevlerinde kavgalar, yaralamalar, cinayetler, isyanlar, işkence olayları, çocuk mahkumlara tecavüz girişimleri, uyuşturucu ticaretleri bitip tükenmiyor.
++
CHP’nin geçen yıl hazırladığı “Cezaevi Raporu”ndaki şu tespitler dehşet verici:
-Türkiye’de cezaevleri insanları yavaş yavaş öldüren şartlarla donatılmış ve bu amaçla inşa edilmiştir.
-AKP iktidarında toplam 3 bin 77 tutuklu ve hükümlü cezaevlerinde yaşamını yitirmiştir.
-Bunların 2 bin 501’i hastalıktan, 511’i intihar nedeniyle yaşamını yitirirken 37’si öldürülmüştür. Yaşamını yitirenlerin 9’u 18 yaşından küçük mahkumlardır.
++
Bu kötü tabloyu önlemenin yolu cezaevlerini ABD ve İngiltere’de kısmen yapıldığı gibi özelleştirmektir.
Turgut Özal’ın başbakanlığı, Oltan Sungurlu’nun Adalet Bakanlığı döneminde bu konuda bazı projeler hazırlanmış ancak bir türlü hayata geçirilememişti. Şimdi bunu yapmanın tam zamanıdır.
Özelleştirilen her kurum daha verimli çalışıyor. Örneğin, TÜPRAŞ, Telekom, Tekel’in özelleştirilmesi iyi olmadı mı?
Özel hastaneler devlet hastanelerinden çok daha nitelikli hizmet vermiyorlar mı?
Emin olun, cezaevlerinin özelleştirilmesi ve devletin sadece denetim konumunda kalması insan haklarına saygının gereği olduğu kadar Devlet bütçesine katkı açısından da önemlidir.
Özel sektörün işleteceği cezaevlerinde hükümlü ve tutukluların maliyeti bugüne göre çok daha düşük olacaktır.
++
“Hadi canım sende” diyenlere çarpıcı bir haber vereyim:
Norveç, yeni cezaevleri açmaktansa bazı mahkumlarını Hollanda’daki bir cezaevine gönderdi ve bunun karşılığında onlara mahkum başına belli bir ödemede bulunuyor.