Ak Parti’nin seçim vaatleri arasında, evlenecek gençlere çeyiz yardımı yapılması da vardı. Ne var ki şimdi görüyoruz ki bu yardımı almak pek de kolay değil.
Geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, çeyiz yardımından yararlanmak isteyen bir genç evlilik tarihinden üç yıl önce bankaya hesap açtıracak ve bu hesaba her ay düzenli olarak 100 lira ile 1000 lira arasında para yatıracak. Üç yıl sonra evlenirse devlet kendisine 4 bin lira, 4 yıl sonra evlenirse 4 bin 500 lira, 5 yıl sonra evlenirse 5 bin lira yardımda bulunacak. Yardımı alabilmek için yaş sınırı 27 olarak belirlenmiş.
**
Konuştuğum gençlerin söz konusu yönetmeliğe şu itirazları var:
-Çeyiz yardımı alabilmek için yaş sınırı çok düşük belirlenmiş. Üniversiteyi bitirip yüksek lisans ve doktora yapan biri 27 yaşını geçiyor; dolayısıyla bu yardımı alamayacak.
-Evlilikten üç yıl önce banka hesabı açtırma zorunluluğu da çeyiz yardımının cazibesini azaltıyor. En geç 27 yaşında evlenecek birinin 24 yaşındayken yani henüz öğrenciyken bankaya hesap açtırması gerekiyor. Beslenme, barınma ve eğitim harcamalarını zar zor karşılayan gencin bir de bankaya hesap açtırmak zorunda bırakılması pek doğru bir yaklaşım değil.
-Türkiye’nin önemli sorunlarından biri çocuk yaşta yapılan evliliklerdir. Yayınlanan yönetmelik bu tür evlilikleri teşvik edici özellik taşıyor; gençlere, “Bir an önce evlenin” mesajı veriyor.
-Genç yaşta yani henüz ruhsal olgunluğa ulaşmadan yapılan evliliklerde boşanma oranı çok yüksek. Hükümet keşke bunu göz önüne alarak evlilik yaşıyla ilgili bir zorlamaya gitmeseydi.
-Hükümet, çeyiz yardımı yapacağına, yeni evleneceklere TOKİ aracılığıyla konut tahsis etse ve onları kira öder gibi ev sahibi yapsa herhalde daha rasyonel bir destekte bulunmuş olurdu.
**
Hükümetin asgari ücretin artırılmasından emekli maaşlarına zam yapılmasına kadar seçim vaatlerini yerine getirmeye çalışmasını takdirle karşılamak gerekiyor. Ama şu çeyiz yardımı konusu üzerinde biraz daha düşünse iyi olur gibi geliyor bana.