YOZGAT’ta aile ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik meyvecilik faaliyetlerinin desteklenmesiyle oluşturulan meyve bahçelerindeki fidanların bölgenin iklimine uygun hale getirilmesine yönelik çalışma başlatıldı. Ceviz agaçları aşılandı.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, oluşturulan ceviz bahçelerinden, toprak, su ve hava koşullarıyla uyuşmaması nedeniyle gelişmeyen fidanların aşılama yöntemiyle, koşullara uygun hale getirilmesine yönelik proje hazırladı. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, “Son yıllarda ilimizde meyvecilik, amatör yetiştiricilikten, profesyonel üreticiliğe doğru kayma eğilimindedir. Yapılan eğitim, yayım faaliyetlerinin yanında Bakanlığımızın destekleme programı meyveciliğin sektöre dönüşmesinde önemli rol oynamıştır” dedi.

YOZGAT GIDA TARIM VE HAYVANCILIK IL MUDURLUGU TARAFINDAN MEYVECILIGIN GELISTIRILMESINE YONELIK YAPILAN CALISMALAR SONUCUNDA OLUSTURULAN MEYVE BAHCELERINDEKI FIDANLARA IKLIM UYUMU ICIN ASILAMA YAPILDI(TARIM MUDURU ZIYAETTIN OZDEMIR-ELI ARKASINDA OLAN)) (FOTO:YOZGAT,DHA)
YOZGAT GIDA TARIM VE HAYVANCILIK IL MUDURLUGU TARAFINDAN MEYVECILIGIN GELISTIRILMESINE YONELIK YAPILAN CALISMALAR SONUCUNDA OLUSTURULAN MEYVE BAHCELERINDEKI FIDANLARA IKLIM UYUMU ICIN ASILAMA YAPILDI(TARIM MUDURU ZIYAETTIN OZDEMIR-ELI ARKASINDA OLAN))
(FOTO:YOZGAT,DHA)

Özdemir, bu çerçevede son yıllarda Yozgat il genelinde kurulan ceviz bahçelerindeki anaç ağaçların sürgünleri, uyum sağlayamadığı için kuruduğunu belirterek, “Yeni sürgünleri kuruyan çeşitlerin anaçlarına, iklim şartlarına dayanıklı ve uyumlu çeşitlerden kalem aşısı uygulamaları yapılarak, ceviz bahçelerinde verimliliğin ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla hazırlanan proje uygulamaya konuldu. Proje kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümünden Yard. Doç. Dr. Sebahattin Yılmaz’ı Yozgat’a davet edilerek, daha önce kurulmuş bir ceviz bahçesinde, kalem aşısı uygulaması yapıldı. Cevizde kalem aşısı uygulamaları çalışmasına, İl ve İlçe Müdürlüklerimizden Şube Müdürü, İlçe Müdürü ve teknik elemanlarımız katılmıştır. Yapılan aşı çalışmalarını yerinde yapılan uygulamaları gören katılımcı teknik personelimiz, öğrendikleri aşı uygulamalarını, bundan böyle kendi ilçelerinde uygulayacaklardır” diye konuştu.