Rusya Dışişleri Bakanı , İtalya Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Amerika’nın Kürt birliklerle Suriye’deki operasyonuna ilişkin açıklamalar yaptı.

Lavrov bu operasyonun kurallara uyup uymadığı sorusu üzerine, “, El Nusra ve diğer terör örgütleriyle mücadelenin verimini artıran her şey BM Güvenlik Konseyi’nin kararına uyuyor. Bu terör tehdidinin tüm dünyadan yok edilmesine dayanan çıkarlarımıza uyuyor.” dedi.

Suriye’de karada ve havada birçok askeri eylem yürüten, aralarında Suriye ordusu, muhalif birlikler, Kürt birlikleri, Rusya Hava Kuvvetleri ve Rus uzmanların mevcut olduğunu söyleyen Lavrov, “Aynı zamanda Suriye’nin davet ettiği İran birlikleri ve davet edilmeyen ABD koalisyonu, Türk askerleri ve diğer Avrupa ülkeleri var. Herkesin ortak kriterinin terörle mücadele olması gerektiğinin hepimiz farkındayız.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Eylül 2015’de, BM zirvesinde tek ortak uluslararası terör karşıtı cephe kurulmasını teklif etti. Şimdi bu prensip hiçbir zaman olmadığı kadar gerekli. Tekrar etmem gerekirse, Suriye’de bulunan herkesin eylemlerini koordine etmesinden yanayız.” dedi.

Bu prensibin Obama Başkanlığı’nda Dışişleri Bakanı John Kerry ile oluşturmaya çalışıldığını, askeri uzmanları dahil ederek silahlı muhalif birlikleri nasıl arttırılacağının konuşulduğunu söyleyen Lavrov, “Maalesef Amerika varılan anlaşmaları yerine getirmedi. Bu prensibe geri dönülmesi gerek. Şu anda bu işbirliğini Türk ve İranlı partnerlerimizde Astana’da kuruyoruz.“ dedi.