ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ILO ve OECD raporlarına göre ücretlerin en çok arttığı, gelir eşitsizliğinin en hızlı düştüğü ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini belirterek, “Günlük 4 doların altındaki nüfusun oranı yüzde 30’lardan yüzde 2’lere gerilediğini söylersem Türkiye’de yoksulluk oranının nereden nereye gerilediğini görmemiz açısından önemlidir” dedi.
Bakan Çelik, Antalya’da iki gün devam edecek ‘G20 – OECD Nitelikli Çıraklık ve İşbaşında Eğitimin Teşviki’ konferansına katıldı. ‘Türkiye Ulusal İşbaşında Eğitim Ağı’ kuruluş toplantısının da yapılacağı konferansın açılış oturumunda konuşan Çelik, usta, kalfa ve çırak gibi halen kullanılan beceri düzeylerinin köklerinin Türkiye’de ahilik sistemi içinde yer aldığına söyledi. Çıraklık sistemiyle nesiller arasında bilgi ve tecrübe aktarımının, pek çok meslekte başarının anahtarı olduğunun altını çizen Bakan Çelik, fakat geleneksel üretimin yeni teknolojilerle bütünleşmesi gerektiğinin bilincinde olduklarını dile getirdi, “Köklü ahilik geleneğini yansıması olan çıraklık sistemini günümüz şartlarına uyarlayarak uygulamaya devam ediyoruz” dedi.
İŞKUR tarafından mesleki eğitim, işbaşı eğitimi ve girişimcilik eğitimi gibi aktif işgücü eğitimlerine yıllık 1 milyar dolara yaklaşan bir kaynak ayırdıklarını belirten Çelik, şöyle konuştu:
“Küresel krizin başladığı 2009’dan bu yana aktif işgücü programlarından 1 milyon 200 bin vatandaşımız, gencimiz istifade etmiştir. İşbaşı eğitim programları sayesinde işverenlerimiz hiçbir maliyete katlanmadan istihdam etmek istedikleri kişileri kendileri yetiştirmektedir. Bu programa katılanlara İŞKUR tarafından günlük beli oranda harçlık verilmekte ve iş kazası ve meslek hastalığıyla ilgili de sigorta primleri yatırılmaktadır.”

FACEBOOK YORUMLARI