İnsanlık, dünyayı acımasızca kirletmesinin, tahrip etmesinin bedelini ödüyor. Fabrika bacalarından, araç egzozlarından, ısınma amaçlı kullanılan yakıtlardan atmosfere yayılan başta karbon dioksit olmak üzere çeşitli zehirli gazlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de iklim değişikliklerine yol açıyor, hava sıcaklığını korkunç boyutlara ulaştırıyor.

Gerekli önlemler alınmadığı takdirde önümüzdeki yıllarda kuraklık, çölleşme, yağış sisteminde anormal değişiklikler, su baskınları, fırtınalar, tayfunlar, hortumlar, orman yangınları yaşamımızın bir parçası olacak, ardı ardına gelen felaketler yüzünden toplu ölümler meydana gelecek.
İklim değişikliğinin bulaşıcı hastalıkların hızla yayılmasına yol açacağını, bugüne kadar bilinmeyen bazı hastalıkları ortaya çıkaracağını da bilmemiz gerekiyor.
Kuraklık ve çölleşmeye bağlı olarak tarımsal üretimin azalması, bunun sonucunda kıtlık ve açlık yaşanması da söz konusu.
++
Peki, ne yapılabilir, dünyayı alt-üst edecek bu kötü gidiş nasıl durdurulabilir?
Tehlike sanıldığından daha büyüktür. Klimaları çalıştırarak, “Ay şekerim, buzlu limonata iç, iyi geliyor” diyerek, ince pamuklu giysiler giyerek, Bülent Ersoy gibi elde yelpazeyle dolaşarak, havuza, denize girerek, günde dört beş kez duş alarak, vantilatörün önüne oturarak geçiştirilemez.
Dev sorunlar, pansuman tedbirlerle değil radikal operasyonlarla çözülür.
++
Peki, ne yapılabilir?
Diğer ülkelerin yapacaklarını beklemeden acil almamız gereken önlemler bulunuyor.
Sanayi tesislerinden çıkan zehirli gazların etkilerini azaltıcı çeşitli üretim ve filtreleme sistemlerine yönelmek, özel araç çılgınlığını durdurup toplu taşımacılığa ağırlık vermek, güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanmak, denizlerin, toprakların ve su kaynaklarının kirlenmesine karşı etkili mücadele etmek, yalıtım uygulamalarıyla enerji israfını önlemek bunlardan sadece birkaçı.
++
Geçenlerde bir yazımda yine belirtmiştim.
Tahmin değil bilgiye dayalı bir tespittir bu:
Önümüzdeki yıllarda dünyadaki tüm devletlerin birinci sorunu küresel ısınma olacaktır.