ÇANAKKALE’nin Ezine İlçesi’nde yaşayan 47 yaşındaki Kudret Maya, 20 yıldan bu yana deve güreşi cazgır ‘lığı yaparak geçimini sağlıyor.

Türkiye Deveciler Federasyonu’nun lisanslı cazgır ‘ı olduğunu belirten Maya, bu işi lisanslı yapanların sayısının 5-6’yı geçmediğini söyledi.

Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinde her yıl düzenlenen deve güreşleri büyük çekişmelere sahne oluyor. Arenada güreşen develerin nefes kesen güreşlerini daha heyecanlı hale getirenler ise cazgır ‘lar oluyor. Ezine’de yaşayan Kudret Maya da, 20 yıldan bu yana deve güreşi cazgır ‘lığı yaparak, izleyicilerin güreş anında yaşananları daha iyi anlamasına yardımcı oluyor. Cazgırlar, sadece az sayıdaki meraklı kişinin bildiği deve güreşi terimlerini ve tabirlerini, güreş anında elinde mikrofon ile izleyenlere anlatarak, güreşlerin daha keyifli izlenmesini sağlıyor.

CANAKKALE'NIN EZINE ILCESINDE YASAYAN KUDRET KAYA, 20 YILDAN BUYANA DEVE GURESLERINDE CAZGIRLIK YAPARAK GECIMINI SAGLIYOR. 15 YASINDAKI OGLU EMRE CAN MAYA'YI DA CAZGIR OLARAK YETISTIRIYOR. (FOTO: FATIH DALDAL / BAYRAMIC, DHA)
CANAKKALE’NIN EZINE ILCESINDE YASAYAN KUDRET KAYA, 20 YILDAN BUYANA DEVE GURESLERINDE CAZGIRLIK YAPARAK GECIMINI SAGLIYOR. 15 YASINDAKI OGLU EMRE CAN MAYA’YI DA CAZGIR OLARAK YETISTIRIYOR. (FOTO: FATIH DALDAL / BAYRAMIC, DHA)

Son olarak geçtiğimiz Pazar günü Bayramiç İlçesindeki arenada düzenlenen deve güreşlerinde görev yapan Maya, Türkiye Deveciler Federasyonu’nun lisanslı cazgırı olduğunu belirterek, Türkiye’de bu işi yapanların sayısının 5-6 kişi olduğunu söyledi. Federasyon tarafından görevlendirildikleri güreşlerde cazgırlık yaptıklarını belirten Maya, “Ücretimizi güreşlerin tertip komitesinden alıyoruz. Bir güreşte yaptığımız görev için 1000 TL ücret alıyoruz. Ama güreşler Kasım’da başlayıp Mart sonunda bitiyor. Bu dönemde görev yaptığımız güreşlerden kazandığımızı biriktiyoruz ve bunla geçimimizi sağlıyoruz. Güreş mevsimi dışında ise yaz aylarında da develerin profesyonel bakıcılığını yaparak para kazanmaya devam ediyoruz” dedi.

ŞİMDİ DE OĞLUNU YETİŞTİRİYOR

Deve güreşlerine merakının çocuk yaşlarda başladığını, gençlik yıllarında ise cazgırlığı kendisine meslek edindiğini belirten Kudret Maya, şimdi de 15 yaşındaki oğlu Emre Can Maya’ya cazgırlığı öğretmeye başladı. Oğlu Emre Can’ın bazı güreşlerde cazgırlık yaparak kendisine yardımcı olduğunu belirten Maya, “Cazgırlık karşıdan görüldüğü gibi basit bir iş değil. Güreşlerin, herkesin bilmediği birçok terimleri var. Bunları iyi bilmek gerekiyor. Çünkü izleyici cazgırın anlattığıyla deve güreşi anında neler yaşandığını anlamaya çalışıyor. Cazgırlık, hem deve güreşlerine heyecan katmak, hem de develer ve sahiplerini izleyicilere tanıtmak için önemli. İyi bir cazgırın yüzlerce mani bilmesi ve maniyi güreşen devenin ismine bağlaması gerekir. Ayrıca kuralları da tam olarak bilmeli” dedi.