ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, çay kotasını dönüm başına 350 kilogramdan 450 kilograma çıkardıklarını bildirdi.

ÇAYKUR Genel Müdürü Sütlüoğlu, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, 25 Nisan’da yaş çay kampanyasını açtıklarını anımsatarak, havaların soğumasının çay gelişimini yavaşlattığını ve alımların 9 Mayıs’ta başlayabildiğini belirtti.
Bugüne kadar 53 bin ton yaş çay aldıklarını ifade eden Sütlüoğlu, ay sonuna kadar hedeflerinin yaklaşık 100 bin ton olduğunu söyledi. Son iki yılda günlük 6 bin 600 ton olan yaş çay işleme kapasitelerini, 8 bin tona çıkardıklarını kaydeden Sütlüoğlu, “Önemli bir kapasite artışı gerçekleşmiş oldu. Kapasite artışı 14 büyük fabrika kurmaya eş değer bir artış. Daha rahat çay alımlarını hedefledik. Önümüzdeki yıllarda kapasiteyi 10 bin tona kadar çıkaracağız. 10 bin tonlarda daha istikrarlı şekilde alım yapacağız. Bazı art niyetli kişilerin de yaş çay fiyatıyla oynaması mümkün olmayacak” dedi.
Randevulu yaş çay alım sisteminde üçüncü yılın yaşandığını anlatan Sütlüoğlu, “Sistem oturdu. Çayda devrim diyebileceğimiz bir sistem. Bu sistem sonrası sorunlar azaldı, alım yerlerindeki izdihamlar sona erdi. Vatandaş haftada bir çaylığa gidiyor ve rahatlıkla çayını satabiliyor. Bir kaç yıldır çayda huzur dönemi yaşanıyor” ifadelerini kullandı.