Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu MİKTA Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı.

Toplantının “Küresel ve Bölgesel Sorunlar” başlıklı ilk bölümünde, güncel uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Bu çerçevede, BM barış operasyonları, BM Güvenlik Konseyi reformu, Andaman Denizi’ndeki mülteciler, Suriye, terörizm, kalkınma işbirliği, iklim değişikliği, siber güvenlik ve Kore yarımadasındaki durum konuları ele alındı.

Andaman denizindeki mülteciler başlığında bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yaşananın insani trajedi olduğunu, binlerce Rohingyalı Müslümanın hala açık denizde bulunduğunu, kaçakçıların gerektiğinde gemileri batırarak insanları öldürmekten çekinmediklerini, bu kişilerle topyekün mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, sorunun ortadan kaldırılması için Rohingyaların Myanmar’daki durumlarının iyileştirilmesi gerektiğini, Türkiye’nin bu amaçla Uluslararası Denizcilik Örgütü ve UNHCR’a bir milyon ABD Doları tutarında katkıda bulunacağını, ayrıca soruna çözüm bulunması için bölge ülkelerinin atacağı adımları destekleyeceğimizi ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin liderliğini üslendiği Suriye başlığında yaptığı konuşmada ise Suriye’de son beş yılda 300 bin kişinin hayatını kaybettiğini, soruna siyasi bir çözüm bulunması gerektiğini, Cenevre bildirisinin çözüm yolunda yararlı bir yol haritası teşkil ettiğini, Suriye’deki rejime uygulamaya yönelik baskı yapılması gerektiğini ve soruna çözüm bulunmamasının radikalleşmenin temel nedeni olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, hava saldırılarıyla DEAŞ’ın ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını, kapsamlı bir strateji çerçevesinde yabancı terörist savaşçılarla mücadele edilmesi gerektiğini, yabancı savaşçıların Türkiye’ye yönelik olarak da ciddi bir tehdit oluşturduğunu, Türkiye’nin güvenlik tedbirlerini arttırarak bu kişilerin Suriye’ye geçişini engellemeye çalıştığını, ancak bu hususta daha fazla işbirliği ve istihbarat paylaşımının gerekli olduğunu ifade etti.
Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’den kaçan mültecilere kapılarını açtığını, ancak bunun önemli bir mali yükü beraberinde getirdiğini, bu yükün uluslararası toplum tarafından paylaşılması gerektiğini belirtti. Toplantıda ayrıca, MİKTA’nın (Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya) resmi web sitesinin resmi açılışı da yapıldı ve Avustralya’nın Eylül ayından itibaren MİKTA’nın koordinatör ülkesi olmasına karar verildi. (ANKA)