DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terörün kökünü kazıyıncaya kadar bedeli ne olursa olsun mücadeleye devam edeceklerini söyledi. 

Antalya’da Ak Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıda Ak Parti’nin kuruluşundan bugüne geçen 14 yıllık süreçle ilgili hazırlanan sinevizyon filmi gösterildi. Ancak 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bu filmde yer verilmemesi dikkat çekti.
Toplantıya katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski bakanı Lütfi Elvan, artan terör olaylarına ve koalisyon görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Elvan, bugüne kadar Ak Parti’nin halkın sesi ve nefesi olduğunu söyledi. Bundan sonra da olmaya devam edeceklerini söyleyen Elvan, CHP ile görüş ayrılıkları olduğu için koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamadığını, yarın MHP ile yapılacak görüşmelerden de sonuç alınamaması halinde tek yolun erken seçim olacağını söyledi.
İNLERİNİ VURDUK
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Türk dış politikası, terörle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, “Bu terör örgütü seçimden sonraki şu süreçte Türkiye’nin zafiyete düştüğüne inanarak terör saldırılarını artırdı. Biz de karşılığını verdik. İnlerini vurduk. İçeride ve dışarıda yine vuracağız, yine vuracağız. Silahı bırakıncaya kadar, gömünceye kadar, kökünü kazıyıncaya kadar vuracağız. Onlar askerimizi ve polisimizi şehit edince sineceğimizi sanıyorlar. Onlar 70 yaşındaki dedemizin ‘Beni de askere alın’ diyecek kadar vatanını milletini sevdiğini unutmuşlar galiba” dedi.
PES ETMEK YOK
Konuşması alkışlarla kesilen Çavuşoğlu, terörle mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi. “Pes etmek yok” diyen Çavuşoğlu, “Bedeli ne olursa olsun bu terörü ülkemizden kazıyacağız. Terörün her türlüsüyle mücadele edeceğiz. DHKPC ile de mücadele edeceğiz,. Yanı başımızda 34 vatandaşımızı öldüren adı neyse DAEŞ ya da IŞİD hiç fark etmez, onunla da mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.
Terörün her türlüsünü lanetlediklerini anlatan Çavuşoğlu, nerden gelirse gelsin terörle mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.
Koalisyon çalışmalarıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, CHP ile gayet seviyeli görüşmeler yaptıklarını söyledi. “Temel politikalarda anlaşmazlık olmazsa evlilik olmaz” diyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:
“Efendim eğitim sil baştan, 4+4+4 ne olacak? Meslek okulları ne olacak? İmam hatipler ne olacak? Biz bunlardan vazgeçersek kendimizi inkar etmiş olmaz mıyız? Belki o parti de tersini yapmış olursa onlar da kendini inkar etmiş olur. Bu onların sorunu. Dış politikanın sıfırlanmasıymış. Laik bir dış politikaymış. Laik bir dış politika ne demek? Yani laik bir dış politika olunca ben Somali’deki Müslüman kardeşlerime hastane yapamayacak mıyım. Onlar Müslüman diye sırtımı mı çevireceğim. Bizim izlediğimiz politikanın birbirine alternatif olduğunu kim söyledi? Bir ülkenin izlediği mezhepçi politika tehlikeli politikadır, Türkiye bir pergel gibi tüm dünyaya kendi ekseninde ulaşacak bir bir dış politika izleyecektir. Dış politikanın önemli mimarı Cumhurbaşkanımızı ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nu inkar mı edeceğiz. Eksiğimiz varsa zaten düzeltiyoruz. Dolayısıyla olmuyorsa yine milletimize gideceğiz. Söz milletin karar milletin.”