ANKARA – DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Dün İncirlik’ten kalkan ABD uçakları ve terör örgütleri ile mücadeleye ilişkin Çavuşoğlu, “Dün İncirlik’ten kalkan ABD uçakları IŞİD’i vurmadı herhangi bir operasyona katılmadı. ABD ile varılan mutabakatta PYD ile mücadele yok doğrudan PYD’yi hedef almıyoruz. Güvenlikli bölgede ne DAEŞ’in ne PYD’nin burada olmasını istemeyiz. PKK’nın Türkiye’deki terör saldırılarından dolayı PYD’de de rahatsız” dedi.
İNCİRLİK’TEN KALKAN ABD UÇAKLARI
IŞİD’İ VURMADI HERHANGİ BİR
OPERASYONA KATILMADI”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Habertürk TV’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Dün İncirlik’ten kalkan ABD uçakları ve IŞİD ile mücadeleye ilişkin Çavuşoğlu, “İncirlik’ten dün kalkan ABD uçakları herhangi bir operasyona katılmadı, keşif uçuşları yapıyorlar. Dün ABD uçakları IŞİD’i vurmadı. Bugüne kadar Türkiye’den kalkan uçaklar henüz operasyona katılmadı. Keşif uçuşları yapıyorlar. Önümüzdeki süreçte operasyonu birlikte yürüteceğiz. İleriki günlerde başlayacak” diye konuştu.
BİZ ŞU ANDA DOĞRUDAN PYD’Yİ
HEDEF ALMIYORUZ
ABD ile varılan mutabakatta PYD ile mücadelenin söz konusu olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, “PYD şu anda hedefimizde değil. Ancak uygulamalarını desteklediğimiz anlamına gelmesin. PYD, IŞİD’le çatıştığı için destek gördü ancak PYD Suriye’de barış için mücadele eden bir unsur değil. Biz şu anda doğrudan PYD’yi hedef almıyoruz ancak PYD’ye yaptığımız eleştiriler net. Şu anda doğrudan hedefimiz DAEŞ’le mücadele. Ancak PYD’ye uyarılarımızı yapıyoruz. ABD’de yapıyor” açıklamasında bulundu.(DHA)