Yalçın ERCAN – ANKARA

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, takımın başına getirdikleri Stuart William Baxter’in yanında, hocalara neden müdahale ettiğini açıkladı.

37 yıldır Gençlerbirliği’nde başkanlık yapan İlhan Cavcav, ‘çok hoca değiştiriyor’ eleştirilerine sert cevap verdi.
Başkanın bu eleştirilere cevap verirken yanında, takımın yeni teknik direktörü Stuart William Baxter’in de olması dikkat çekti. Cavcav, hocalarla neden sorun yaşadığını, telefonla nasıl yedek kulübesini aradığını ve hocaların nasıl paralarını vererek gönderdiğini yeni teknik adamın yanında anlattı.
Son olarak teknik direktör Mesut Bakkal’ı yedek kulübesinde iken telefonla aramasına değinen duayen başkan, takımın o süreçte maddi olarak büyük kayıplar yaşadığını söyledi. Birkaç teknik adama ağır eleştirilerde bulunan Cavcav, Mesut Bakkal’ı sokakta görse yüzüne bakmayacağını ifade etti. Yaşanan gelişmeler için İlhan Cavcav, “Bursaspor ile kupa maçI oynuyoruz. Bizde Uğur denen bir futbolcu var. İyi bir oyuncu ama hırçın. Karabükspor 650 bin Euro verdi ama göndermedim. Maçta sarı kart gördü. Haber gönderiyorum, arkadaş ‘değiştirin şu adamı ‘ diye. Kırmızı kart görürse perişan olacağız.
Değiştirmedi, ikinci sarıdan kırmızı kart gördü. Birinci devre 2-0 öndeyiz, ikinci devre Bursaspor maçı 3-2 galip tamamladı. Gençlerbirliği’nin kaybettiği para 1 milyon dolar. Ne demek? Bu hocanın kaprisi. Daha sonra Gaziantep’e gittik. O maçta da aynı durumda Ahmet Oğuz var. Bazı oyuncularda bu yapı var.
Her an kırmızı kart görebilir. devre 0-0 gidiyor, maçın bitmesine iki dakika var, haber verdim. Bizim Emrah’ı aradım, Mesut hoca sahanın kenarında Yılmaz Vural gibi havalara atıyor kendini. Ümit Bozkurt’u telefona istedim, başkanın telefonunu almıyor dediler. Hemen hocaya söyle ‘şu değişiklikleri yapsın’ dedim.
Söylediler ve beyefendi uyguladı. İkinci devre Gençlerbirliği maçı 3-0 kazandı. Kazandığımız para 1 milyon 100 bin lira” ifadelerini kullandı.
Kendisinin bu işten anlayan bir insan olduğunu dile getiren İlhan Cavcav, “ben teknik direktör değilim. Gençliğimde hiç unutmuyorum, Arap Çetin vardı. Bir ona kadro verirdim, bu kadroyu çıkar diye. Hiçbir hocaya ‘şunu çıkar, bunu çıkar’ demedim. Maçtan sonra tenkit ederim. Daha sonra bu ‘Ümit’in ne maaş alacağı var’ dedim, ‘kalan parasını verin, işine son verdim’ dedim. Hoca, ‘benim adamım, onu bırakamam. Ben başkanla konuşurum’ demiş.
Gaziantepspor maçından sonra 4 maç oynadık, Mesut bana telefon açıp hiçbir şey söylemedi. Beşiktaş maçı sonrası işine son verdim. Bütün parasını da ödedim. Yüzünü görsem bakarsam namussuz, şerefsizim. Gel bana bir elle, geleyim sana iki elle. Bazı şeyleri bilmeden dördüncü hoca, beşinci hoca, yedinci hoca değiştirdi diyorlar. Gerekirse 17 hoca değiştiririm takımımın menfaati için. Bana görevini yapacak adam gelecek, başımın tacı. Tolunay ile görüştüm, beş gün salladı. Şu parayı isterim, bu parayı isterim, düşüneyim deyip durdu. Sonra ortalıkta yok, teşekkür ederim. Beş gün sürdü. ‘Kardeşimizi bulduk. Araştırdım ve sordum. Bu hocayı aldım diye, torunlarımın ölüsünü öpeyim, İstanbul’dan futbolun içinde olan adamlar, İlhan Bey tebrik ederiz çok iyi hoca aldınız dediler” şeklinde konuştu.