Çarşı, pazardaki fiyatlar tüketicinin elini yakıyor, cebini boşaltıyor. Domates 4,5, Sivribiber 7,5, Patates 2, soğan 1,5 lira olunca tüketici şikayetleri zirve yaptı..

Öte yandan Çiftçi de girdi fiyatlarının yüksekliğinden ve zararına ürün sattığından şikayet ediyor.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ile hem tüketici, hem üretici hem de son günlerdeki ürünlerde ilaç kalıntısı bulunduğu iddialarını konuştuk.

Önce ürünlerdeki ilaç kalıntıları konusunu açıklar mısınız?

“Bugünlerde de gerçekdışı haberlerle Antalya’nın Demre İlçesi’ndeki üreticilerin emekleri çalınmaktadır. Demreli üreticiler, ürünlerde ilaç kalıntısı bulunduğu iddialarını gündeme getiren TV yayınlarını eylemlerle protesto ederken, Bakanlığınızdan ya da Antalya İl Müdürlüğü’nden gerçekdışı haberlerle ilgili hiçbir işlem yapılmadığı görülmüştür”

Bakanlık denetimleri yapılmıyor mu?

Tarımsal üretimde Türkiye genelinde ve Antalya’da son 3 yılda yapılan denetimler ve sonuçları konusunda Tarım Bakanına şu soruları yönelttim.
Ürünler denetim olmaksızın piyasaya sürülebilmekte midir?
Bazı TV kanallarında Demre’deki ürünlerde ilaç kalıntısı bulunduğu yönünde haberler yapıldığından Bakanlığınızın haberi var mıdır?
Demreli üreticiler 3-4 gündür eylem yaparken, Bakanlığınızın hiçbir açıklama ve işlem yapmamasının gerekçesi nedir?
Çok güç koşullarda üretimi sürdüren üreticileri mağdur eden yayınlarla ilgili bir adım atılacak mıdır?
Üreticinin hakları korunacak mıdır?
Son 5 yılda tarımsal ürün ihracatı ve ithalatının tutarı ne kadardır? En fazla ihraç ve ithalatı yapılan 5 ürün ile miktarı ve parasal tutarı nedir?
Türk çiftçisine son 5 yılda verilen desteklerin tutarı nedir?
Tarım Kanunu’nda ‘bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamaz’ şeklinde hüküm bulunmasına karşın, destekler neden bu düzeyin altında kalmaktadır?
Türk çiftçisi emeğinin karşılığını ne zaman alabilecektir?”

MALİYET ARTIYOR ÜRÜN FİYATLARI YERİNDE SAYIYOR

Üreticinin şikayetleri neler?

Örtü altı üretimde son 10 yılda temel girdi maliyetleri yani ilaç, tohum, gübre, sera malzemeleri gibi birçok maliyet yüksek artış göstermiştir? Aynı dönemde domates, biber, salatalık, patlıcan, kabak gibi ürünlerde yıllık ortalama fiyatlar mevsim şartları da dikkate alındığında çiftçi lehine artış göstermemektedir. Yani maliyetler artmakta, satış bedelleri ayni kalmakta, çiftçi büyük mağduriyetler yaşamaktadır.
Girdi maliyetlerinin sürekli arttığı, ürün fiyatlarının sabit kaldığı bir süreçte, üretim devamlılığı nasıl sağlanacaktır?

Tüketici de şikayetçi yüksek fiyatlardan değil mi?

Budak: Elbette ama işin garibi 15 yıldır Türkiye’yi yöneten Recep Tayyip Erdoğan’ın da şikayetçi olması. Çiftçinin 1 liraya sattığı ürüne bir lirada nakliye ekleniyor. Bu durumda 2,5-3 liraya satılması gerekirken 5-6 liraya tüketiciye satılıyor. Elbette vatandaş da tüketici olarak şikayetçi.
Bu şikâyetlerin ortadan kalkmasını sağlamak da iktidar olanlara düşer ki onların şikayet etmeye hakkı yoktur, çözüm bulma görevleri vardır. Çözüm de üretici ile tüketici arasındaki aracıların kaldırılmasını sağlamaktır.

FACEBOOK YORUMLARI