ANTALYA – Anadolu’da geçmişte yaygın olarak kullanılan ancak günümüzde unutulan ‘çarpana dokuma’ tekniğinin yaşatılması için Antalya’da çalışma başlatıldı.

Asya göçebeleri tarafından yaygın kullanılan ‘çarpana dokuma’ sanatına gönül veren Selçuk Üniversitesi El Sanatları Bölümü mezunu Nafize Keskin Alanyalı, ahşap tezgâhta, renkli yün iplerle kıyafet, çanta, ayakkabı üstü aksesuarlar, duvar panoları, bel kuşağı gibi objeler dokunuyor. Dokuma tezgâhını alışveriş merkezleri, sanat çalıştayları, kermes ve sergilere taşıyan Alanyalı, hem dokuyor hem de üretimlerini sergileyip satışa sunuyor.

MarkAntalya AVM’de eski dokuma tekniğini tanıtan Alanyalı, ‘çarpana’ sanatının bir zamanlar üniversitelerde öğretildiğini, ancak ilginin azlığı nedeniyle kaldırıldığını söyledi. Alanyalı, “Çarpana dokuma, Anadolu’da uzun yıllar kullanıldı, bir kültür mirası olarak kaldı. Daha çok göçebe hayat yaşayan aşiretler bu eski geleneği sürdürdü, günümüzde tamamen unutuldu. Çarpana sanatını yaşatabilmek için kolları sıvadım. Uygulama yaptığım her yerde büyük ilgi görüyor. Çok basit bir dokuma tezgâhı üzerinde dokuma çalışması yapılıyor” dedi.