Cari işlemler açığı, Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre 2.13 milyar dolar artışla 5.24 milyar dolara çıkarak 4.8 milyar dolar dolayında olan beklentileri aştı.Merkez Bankası verilerine göre, Mayıs’taki artışla yıllık cari işlemler açığı 35.34 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, söz konusu gelişmede;
– Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 1.83 milyar dolar artarak 5.65 milyar dolara ve birincil gelir dengesi açığının 521 milyon dolar artarak 956 milyar dolara yükselmesi etkili oldu.
– Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 181 milyon dolar artarak 1.21 milyar dolara yükseldi.
– Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 502 milyon dolar artarak 882 milyon dolara çıktı.
– Bir önceki yılın aynı ayında 30 milyon dolar net çıkış gösteren ikincil gelir dengesi, bu yılın aynı ayında 241 milyon dolar net giriş kaydetti.
Portföy yatırımlarında 5.53 milyar dolarlık net giriş
Merkez Bankası verilerine göre, doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 425 milyon dolar artarak 944 milyon dolara yükseldi.
Bu dönemde portföy yatırımları 5.53 milyar dolarlık net giriş gerçekleşti.
Bu dönemde, yurtdışı yerleşikler hisse senedi piyasasında 272 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 921 milyon doları net alım yaptı.
Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak genel hükümet ve bankalar sırasıyla 1.75 milyar dolar, ve 2.75 milyar dolar net borçlanma gerçekleştirdi.
Beş ayda 4.65 milyar dolarlık kaynağı belirsiz giriş
Ödemeler dengesi verileri içinde yer alan “kaynağı belirsiz giriş-çıkışlar”ın yer aldığı “net hata noksan” kaleminde Mayıs ayında 1.6 milyar dolarlık “giriş” yer aldı. Böylece, yılın ilk beş aylık dönemindeki “kaynağı belirsiz girişlerin toplamı 4.65 milyar dolar olarak hesaplandı.