34 kişinin öldüğü Suruç katliamını gerçekleştiren canlı bomba Türkiye’de doğup büyümüş bir gençti. Üniversitede okuyordu. 102 kişinin öldüğü Ankara katliamını yapan iki canlı bomba da bu topraklarda doğan ve okuyan gençlerdi.
Bu tablo karşısında eğitim sistemimizi ciddi biçimde masaya yatırmamız gerekiyor.
Beline bağladığı kilolarca bombayı kalabalığın ortasında patlatarak kendisiyle birlikte birçok kişiyi paramparça eden terörist hangi okullarda, hangi hocalardan eğitim görmüştür?
++
İki canlı bombanın giriştikleri eylemler öncesi yaptıkları telefon konuşmalarına ulaşmış polis. Biri öbürüne Allah yolunda parçalanmanın güzelliğinden bahsediyor, “Bugün yarın biz de gideriz inşallah” diyor. Konuşmada, “Dünya hayatının bir yerden sonra hiç zevk vermediği” de vurgulanıyor, cennet nimetleri anlatılıyor.
Gittikleri okullarda onlara bunlar mı öğretilmişti?
++
Eylemi yapan teröristlerin bağlı olduğu örgüt şeriat düzeni istiyor.
Suriye’de egemenliği altında bulunan alanlarda suçlu gördüğü kişileri şeriat kanunlarına göre yargılayıp bazılarının başlarını kılıçla kesiyor.
Nihai amaçları Ortadoğu’nun tamamını kapsayacak şekilde din devleti kurmak ve halife ile yönetilmek.
Böyle bir örgüte Türkiye’deki okullarda eğitim görmüş binlerce kişinin katılmış olması acı değil mi?
++
İstihbarat birimlerini güçlendirip, ordumuzu ve polisimizi en gelişmiş silahlarla, cihazlarla takviye bile etsek insan yetiştirme düzenimizi çağdaş, laik, demokrat bir noktaya getirmediğimiz sürece bu topraklar canlı bombalar üretmeye devam edecektir ne yazık ki.
Gazeteci Hrant Dink çalıştığı gazetenin önünde öldürülmüştü. Eşi Rakel Dink, cenaze töreninde yaptığı konuşmada, “Yaşı kaç olursa olsun; 17 veya 27; katil kim olursa olsun; bir zamanlar bebek olduklarını biliyorum. Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim” demişti.
++
Bayan Dink’in sözleri kulağımıza küpe olmalıdır:
Bir bebekten katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim…