Maliye Bakanı Naci Ağbal, önümüzdeki aylarda ekonomik canlanmada devam edecek olumlu gelişmelerle birlikte vergi artış trendinin süreceğini, bütçe açığının sürdürülebilir seviyelerde kalması için gerekli kararlığın da devam edeceğini bildirdi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yazılı açıklamayla 2017 Yılı Ocak-Nisan dönemi bütçesini değerlendirdi.

Nisan ayında bütçenin 3 milyar TL, Ocak-Nisan döneminde ise 17,9 milyar TL açık verdiğini belirten Ağbal, “Ancak, ertelenen sosyal güvenlik primlerinin geçici etkisi dikkate alındığında ilk dört ayda bütçe açığı 11,9 milyar TL seviyesindedir” dedi.
Ocak-Nisan döneminde toplam bütçe harcamalarının 215,7 milyar TL, faiz hariç giderlerin ise 193,6 milyar TL olarak gerçekleştiğini belirten Bakan Ağbal şu saptamalarda bulundu:
“Ekonomik büyümeyi destekleyici kararların ve teşvik unsurlarının etkisiyle bütçe açığı yılın ilk dört ayında geçen yıla göre daha yüksek olmuştur. Ekonomide ortaya çıkan canlanma ve geçici uygulamaların sonra ermesi ile birlikte bütçe açığındaki artış trendi daha ılımlı bir seviyeyeye doğru gelişme gösterecektir.
Diğer taraftan Nisan ayında vergi gelirleri yüzde 14,3 artış göstermiştir. Bu oran, vergi gelirlerinde 2017 yılının tamamı için öngördüğümüz yüzde 11,4’lük artış oranının üzerindedir. Vergi türleri itibarıyla artış oranlarına bakıldığında, bu artışlar üretim, tüketim ve ekonomik aktivitelerde canlanmayı işaret etmektedir.
Önümüzdeki aylarda ekonomik canlanmada devam edecek olumlu gelişmelerle birlikte, vergi gelirlerindeki artış trendi sürecektir. 2017 yılı bütçesinde bir taraftan ekonomik büyümeyi destekleyen politikalar sürdürülürken diğer taraftan bütçe açığının sürüdürülebilir seviyelerde kalması noktasında gerekli kararlılık devam edecektir.” (ANKA)