Çankaya Belediyesi’nin Nisan ayında başlattığı “5 Litre Atık Yağ Getirene 1 Litre Deterjan” kampanyası devam ediyor. Kampanya kapsamında 2 bin 825 litre atık yağ geri dönüşüme kazandırıldı.
Kampanyanın başlamasını takip eden ilk üç ayda bin 435 litre atık yağ toplanırken, son bir ayda bu rakam bin 390 litreye yükseldi.
Çankaya Belediyesi’nin çevre duyarlılığını artırmak ve atıkların geri kazanımını sağlamak amacıyla Nisan ayında başlattığı “5 Litre Atık Yağ Getirene 1 Litre Deterjan” kampanyası amacına ulaşıyor. Belediye’nin Çankaya Evi ve Zabıta noktalarına yerleştirdiği atık yağ bidonlarına biriktirdikleri atık yağları getiren vatandaşlar, 1 litre atık yağ karşılığında 1 litre deterjan alıyor. Kampanyanın başladığı ilk 3 ay verileri ile son 1 ay verileri karşılaştırıldığında ise çevre bilincinin arttığı gözlemleniyor. İlk 3 ayda bin 435 litre atık yağ toplanırken son bir ayda toplanan atık yağ miktarı bin 390 litreye ulaştı.
Vatandaşlar, kampanya dışında da çevre duyarlılığı ile biriktirdikleri atık yağı, Çankaya Belediyesi’nin atık yağ toplama noktalarına bırakıyor. Atık yağın çevreye verdiği zararı anlatan broşürleri vatandaşlara ulaştıran Belediye, kampanya olsun ya da olmasın doğayı koruma bilincinin artmasını amaçlıyor. 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirletmesi göz önünde bulundurulursa Belediye’nin yaygınlaştırmayı amaçladığı çevre bilincinin önemi de gün geçtikçe artıyor.
ATIK YAĞ NEDEN TOPLANMALI?
Evlerde, iş yerlerinde lavabolara ya da çöpe dökülen her bir litre atık yağın, doğada 1 milyon litre kullanılabilir temiz su kaynağının kirlenmesine neden oluyor. Atık yağlar, kurallara uygun şekilde toplanıp işlenmesi durumunda doğanın, özellikle de yeraltı sularının ve altyapının korunmasına önemli ölçüde katkı sağlıyor. Atık yağın toplanması hem geri kazanım açısından hem de atık yağın kirlettiği altyapının bakım harcamalarının önlenmesinde kazanç sağlıyor. Bu da ülke ekonomisine katkı sağlıyor.