Çankaya Belediyesi’nin 11 gündüz çocuk bakımevi ve 3 etüt merkezinde eğitim gören çocukların, farklı ülkelerin kültürleri ile tanışmalarını sağlayacak yeni bir proje başlıyor. “Kreşlerde Ülkeler Projesi” olarak adlandırılan ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası’nda başlayacak olan etkinlikler kapsamında çocuklar, 20 ülkenin kültürünü öğrenecekler. Proje olarak hayata geçecek olan “Kardeş Ülkeler Projesi” 2015-2016 eğitim öğretim yılında yaygınlaştırılarak, Çankaya Belediyesi’nin eğitim programının bir parçası olarak sürekli hale gelecek.
Türkiye’de temsilciliği bulunan 119 büyükelçiliğe ev sahipliği yapan Çankaya Belediyesi, bünyesinde eğitim gören 3-6 yaş gündüz çocuk bakımevi ve 7-14 yaş grubu çocuklarını temsilci ülkelerin kültürüyle tanıştıracak. Büyükelçiliklerin kültür ataşelikleri işbirliği ile gerçekleşecek projede, her hafta farklı bir ülkenin coğrafi, sanatsal, bilimsel, sosyal ve kültürel özellikleri anlatılacak. Çocukların sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunacak olan etkinliklerde, o hafta öğretmen tarafından anlatılan ülkenin bayrağının da yer aldığı görsel araçlardan oluşan bir köşe oluşturulacak; ülkenin yerel müziklerine de yer verilecek.
Çocukların dil, din, ırk ve her türlü farklılığa karşı ve ayrımcılıktan uzak bireyler olarak yetişmesinin amaçlandığı etkinliklerde; her ülkenin kültürüne yönelik görsel, işitsel ve dokunsal hafıza oluşturmaya yönelik çalışmalar yer alacak. Temsilciliklerle birlikte belirlenen tarihlerde, her seferinde farklı büyükelçiliklerden gelen konuklar tarafından, önce tanıtıma yönelik sunumlar yapılacak ardından çocuklarla geleneksel bir çeşit yemek pişirme, geleneksel enstrümanlar eşliğinde o ülkenin şarkılarını söyleme, yöresel danslarını öğrenme gibi ülkeden ülkeye çeşitlilik gösterecek aktiviteler yapılacak.
“Kreşlerde Ülkeler Projesi” kapsamında başlangıçta Yunanistan, İspanya, Meksika, Sırbistan, Kolombiya, Küba, Moğolistan, Hollanda, Rusya, Venezuela, Fas, Finlandiya, Avustralya’nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Kanada, İtalya, Belçika, İngiltere, Polonya ve Kenya gibi ülkelerin tanıtımı yapılacak. Etkinlik kapsamında ayrıca İspanyolca Dil Günü çerçevesinde İspanya, Arjantin, Kosta Rika, Ekvator ve Kolombiya’nın dil ve kültürünü içeren aktiviteler de düzenlenecek.