18 ülkeden 50’yi aşkın kentin katılacağı etkinlikte, geçen yıl Türkiye’yi tek başına temsil eden Çankaya Belediyesi bu yıl yine takımını oluşturdu.

Temiz bir çevre, daha az karbondioksit salımı ve sağlıklı kentler yaratabilmek için bisikletin bir ulaşım aracı olarak toplum nezdinde yeniden kabulünü sağlamayı hedefleyen European Cycling Challenge (Avrupa Bisiklet Meydan Okuması-ECC) için tekerler, 1 Mayıs’ta dönmeye başlıyor.
18 ülkeden 50’yi aşkın kentin katılacağı etkinlikte, geçen yıl Türkiye’yi tek başına temsil eden Çankaya Belediyesi bu yıl yine takımını oluşturdu. Geçen yıl 15 Avrupa ülkesinden 39 kentin katıldığı Meydan Okuma’da Türkiye’yi temsil eden tek takım olan Çankaya, sıralamada 20’inci oldu.
Toplamda en çok yol kat eden kentin yarışmanın galibi olacağı etkinlikte, günlük yaşamdaki tüm bisiklet kullanımları geçerli kabul edilecek. İşe, okula, sinemaya, alışverişe gidiş gelişler ve şehir içi her türlü bisiklet yolculuğu yarışma kapsamında değerlendirilecek.
İsteyen herkesin katılabileceği Çankaya Bisikletlileri için http://cyclingchallenge.eu/ web sitesine kaydolmak yeterli. Katılımcılar ücretsiz mobil uygulama Cycling365’i akıllı telefonuna indirdikten sonra iş, okul, sinema, alışveriş gibi bisikletle yaptıkları tüm yolculuklar uygulama aracılığıyla kaydedilecek ve toplanacak. Akıllı telefon kullanmayanlar ise seyahat verilerini, internet sayfasındaki ilgili bölüme kendileri girecek.
ÇANKAYA GEÇEN YIL DÜNYA  ETRAFINDA TUR ATTI
ECC2015’te 26 bin 20 katılımcının katıldığı etkinlikte, yaklaşık 2,5 milyon km bisiklet sürüldü. EEC15’te Çankaya adına pedal çeviren 440 bisikletli; toplamda 33 bin 823 km yol yaptı. Bu performans ile 6 bin 944 kg karbon tasarrufu yapan Çankayalı bisikletçiler, daha ilk katılımda 39 kent arasında 20. oldu; aldıkları toplam mesafeyle dünyanın etrafında neredeyse bir tur attı.