Çankaya Belediyesi Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre Çayyolu Sokak Hayvanları Geçici Bakım İstasyonu çalışmalarına hız verdi.
Sokak hayvanlarını sahiplendirmeden eğitime dek “10 Şanslı Proje” üreten Çankaya Belediyesi, ilçeye yeni bağlanan 8 mahalleye hizmet vermek üzere Koru Mahallesi’ne bir geçici hayvan bakım istasyonu yapımına başladı.
Çankaya Belediyesi, ilçeye yeni bağlanan Koru, Ahmet Taner Kışlalı, Ümit, Yaşamkent, Dodurga, Konutkent, Alacaatlı mahallelerinde artan sokak hayvanları sorununu yerinde çözüme kavuşturmak için geçici bir sokak hayvanları bakım istasyonu kuruyor. Yapımı devam eden İstasyon’u yerinde incelemek üzere Koru Mahallesi’ne gelen Çankaya Belediye Başkanvekili Kadir Yıldırım, Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç, hayvanseverlerle de bir araya geldi. Çankaya Belediyesi’nin sokak hayvanlarının rehabilitasyonu konusunda yasa önünde sorumluluğu olmasa da vatandaşa karşı sorumluluğu olduğunu belirten Başkan Vekili Yıldırım, Türkiye’nin en büyük hayvan barınağına sahip olan Çankaya’nın bu konuda çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğini bildirdi.
Çayyolu olarak adlandırılan ve 8 mahalleyi kapsayan bölgede 3 bin civarında sokak hayvanı tespit edildiğini belirten Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç ise, Mühye’de bulunan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nden oldukça uzakta olan bu bölgeye zamanında müdahale etmenin zorluğundan söz ederek, kurulacak İstasyon’un sorunları yerinde çözmek için önemli bir adım olduğunu dile getirdi. Bölgede sokak hayvanları konusunda yanlış alışkanlıklar olduğunu gözlemlediklerini belirten Sevinç, hayvan besleme odaklarının bir bölümünün yerini değiştirerek sayılarını da artıracaklarını sözlerine ekledi.
Yapım çalışmalarına hız verilen Çayyolu Geçici Sokak Hayvanları Bakım İstasyonu, çevrede yakalanan sokak köpeklerinin kısırlaştırma, aşılama, tedavisi için kullanılacak. İçerisinde ameliyathane, tedavi ve aşı odası koğuşlar ve yavrular için oyun üniteleri yer alacak İstasyon’da 2 hekim ve ameliyat asistanlarının yanı sıra çok sayıda personel görev yapacak.