Çankaya Belediyesi ve KOSGEB işbirliğiyle yürütülen “Girişimcilik Eğitimi”nde 88 kişi daha kendi işinin patronu olma fırsatını yakaladı.
Çankaya Belediyesi Basın Müşavirliğinden alınan bilgiye göre eğitime katılanlar, sundukları proje kabul gördüğü takdirde geri ödemesiz 30 bin TL ve 2 yıl sonra ödemeli 70 bin TL sabit yatırım desteği alabilecek.
Çankaya Belediyesi ve OSTİM Küçük – Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle her yıl farklı zaman diliminde yürütülen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”, 88 adaya daha kendi işini kurma fırsatı sundu. Çankaya Belediyesi ve KOSGEB arasında imzalanan protokol gereği eğitimlerini Çankaya Belediyesi bünyesinde tamamlayan üniversite, lise ve ilköğretim mezunu 88 kişi, sertifika almaya hak kazandı. Girişimci adayları sertifikalarını Temmuz ayı içerisinde alıp hibe ve sabit yatırım desteği için proje başvurularını yapacaklar.
Belediye’nin bir önceki Girişimcilik Eğitimi programından yararlanan 57 kişi ile birlikte bu yıl içerisinde toplam 145 kişi kendi işini kurma imkânı bulmuş oluyor.
Eğitimlerini tamamlayarak iş planlarını KOSGEB’e sunacak olan girişimci adayları, geri ödemesiz 30 bin TL olarak belirlenen miktardan, kadın veya engelli girişimciler %70, erkek girişimciler ise %60 oranında hibe usulüyle Yeni Girişimci desteğinden yararlanacaklar. İş planları kabul edilen ve işletmesini faaliyete geçiren adaylar, iki yıl sonra ödemek üzere 70 bin TL’ye kadar sabit yatırım desteği imkânından da yararlanabilecekler.
MESLEKİ EĞİTİM
HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR
İstihdam garantili meslek edindirme kursları ile de işsizliğe çare olma çalışmalarını sürdüren Çankaya Belediyesi garsonluk, kat hizmetleri, temizlik ve hijyen konusunda da meslek edindirme eğitimleri düzenleyecek. Eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alamaya hak kazanacak olan kursiyerler, Çankaya Belediyesi İş ve İstihdam Merkezi’nin de desteğiyle aldıkları mesleki eğitime uygun olarak kurum ve kuruluşlarda istihdam olanağına kavuşacaklar.