Çankaya Belediyesi, katı atıkların ve çöplerin toplanarak çöp döküm alanına nakli ile ilgili “Yeni Sistem Çöp Konteyneri” uygulamasını başlattı. Taşdelen: “Yeni konteynerlerimiz sayesinde artık sokaklarda çöp ve çöp poşetleri olmayacak. Çankayalılar, gelişmiş Avrupa kentlerinde olan sisteme kavuşmuş olacak…”Çankaya Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre örnek ve öncü projelerine bir yenisini ekleyerek gelişmiş kentlerde uygulanan kalitede “Yeni Sistem Çöp Konteyneri” uygulamasını başlattı. Aylar önce başlayan “Çöpler Saat 21:00’da Dışarı” Projesi kapsamında yerleştirilen yer üstü konteyner uygulaması, daha temiz ve yaşanılabilir bir Çankaya hedefliyor.
TOPLAM SAYI 2 BİN 250 OLACAK
Galvanizli çelik sacdan yapılmış olan yer üstü konteynerler, soğuğa ve güneş ışınlarına karşı dayanıklı olmasının yanı sıra alt kısmında atık çöp sularının dışarı sızmasını önlemek için tasarlanmış 250 litrelik depoya da sahip. 240 konteyner ile başlayan proje tamamlandığında tüm ilçe sınırları içerisinde toplam 2 bin 250 adet konteyner yerleştirilmiş olacak.
TAŞDELEN: “İŞÇİLERİMİZLE BİRLİKTE EL ELE OMUZ OMUZA TEMİZLİK DEVRİMİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”
Pilot bölge seçilen Oran’dan başlanacak olan yeni projeyi basına tanıtan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ilk etapta 240 konteynerin mahallelere yerleştirileceğini belirtti. İki yıl içinde Çankaya genelinde bu uygulamanın hayata geçmiş olacağını söyleyen Taşdelen; “Yeni konteynerlerimiz sayesinde artık sokaklarda çöp ve çöp poşetleri olmayacak. Çankayalılar, gelişmiş Avrupa kentlerinde olan sisteme kavuşmuş olacak. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Belediye temizlik işçilerinin projede büyük emekleri olacağını söyleyen Taşdelen; “Bunu yaptığımızda Çankaya’da bir devrim olacak. El ele omuz omuza bu temizlik devrimini gerçekleştireceğiz” dedi.
İSTER EL İLE İSTER EL KULLANMADAN AÇ
Uzaktan kumandalı tam elektronik sistemli vinç tarafından boşaltılma ve yıkanarak temizlenme özelliğine sahip olan üç metreküp kapasiteli yeni konteynerler, kullanım kolaylığı ve boşaltma esnasındaki sessizliği ile dikkat çekiyor. Konteynerler, kapaklarına hiç el değmeden ayakla açılabilme olanağı da sunarak halk sağlığını korumaya da katkı sağlıyor.