Çankaya Belediyesi dolu dolu bir kültür sanat haftasını daha Ankaralılarla buluşturuyor. Film ve müzik festivallerinin yanı sıra, 23 Nisan etkinlikleri kapsamında, Bin Çocuk Korosu’nun konser vereceği haftada, çocuklar bilim şenliğinde bir araya gelecek.

Haftanın ilk etkinliği 21 ve 22 Nisan’da Yılmaz Güney Sahnesi’nde minik seyircilerle buluşacak olan Tiyatro Moral’in “Sütlü Rüyalar” adlı oyunu. Oyun her iki gün de 10.30’da başlayacak.

21 Nisan’da ayrıca Engelsiz Film Festivali’nin açılışı yapılacak. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (ÇSM) başlayacak ve 26 Nisan’a kadar sürecek olan Festival kapsamında görme, işitme ve ortopedik engellilerin erişebildiği 33 film gösterilecek.
ÇSM bu hafta 24 Nisan 17.00’de Uluslararası Bartok Müzik Festivali başlayacak; 18.00’de ise “19. Yüzyıldan 20. Yüzyıla Osmanlı İmparatorluğu Mücadele: Koleksiyoncuların Seçkisi” adlı sergi açılacak. Sergide, Tanzimat’ın ilanından Kurtuluş Savaşı’na kadar olan süreçte Osmanlı İmparatorluğu’na ait orijinal belge, fotoğraf ve objeler yer alacak. Tarihe yolculuk niteliği taşıyan sergi, 20 Mayıs’a kadar görülebilecek.
BİN ÇOCUKTAN ŞARKILAR
Bin Çocuk Korosu, 23 Nisan saat 18.00’de Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda konser verecek. Çocuklar, “23 Nisan” şarkısıyla başlayacakları konserlerini “Kuş Sesleri”, “Gezsen Anadolu’yu”, “Sev”, “Gurbet”, “Evreşe Yolları”, “Kalenin Bedenleri”, “Şu Dereler Şu Düzler”, “Senden Daha Güzel” isimli şarkıların ardından “Ey Özgürlük” şarkısıyla bitirecek.
Aynı gün, Galeri Kara’da 26. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında video sanatı sergisi açılışı da yapılacak. Amerikalı bilgisayar uzmanı Edward Snowden’in gizli servislerle ilgili sızdırdığı gerçeklerden yola çıkarak, “Biz düşman mıyız, kim neyi neden izliyor?” gibi soruları irdeleyen sergide, sekiz farklı sanatçının perspektifinden video sanat örnekleri yer alacak.
BİLİM ŞENLİĞİ AHLATLIBEL’DE
Açık hava bilim okulu niteliğinde gerçekleşecek “Çocuk Bilim Şenliği”, 25-26 Nisan’da Alhatlıbel Sosyal Tesisleri’nde 10.00’da başlayacak. Tüm gün sürecek şenlikte, toprak, su, gök ve böcek bilimi alanlarında yapılacak atölye çalışmalarının yanı sıra yaratıcı çocuk etkinlikleri de yer alacak. Soru sormanın ve keşfetmenin heyecanını yaşayacak olan çocuklar, kapanışı uçurtma şenliğiyle yapacak.
25 Nisan 20.00’de Çayyolu Hizmet Binası’nda “Alo Karımla Evleniyorum” tiyatro oyununun sahnelenmesinin ardından 26 Nisan 14.00’de ise “Kadın ve Emek Sempozyumu” düzenlenecek.