Çankaya Belediyesi, geri kazanım projeleri ve uygulamaları ile 5 ayda 10 bin 523 ton ambalaj atığını geri dönüşüme kazandırdı.
Çankaya Belediyesi Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya göre, Belediye, topladığı 1 ton cam atıkla 100 litre petrol ve 1 ton plastik atıkla yüzde 95 enerji tasarrufu sağlarken her 1 ton kağıt atıkla, 8 ağacın kesilmesini de önlemiş oldu.
Çankaya Belediyesi, çevreci uygulamaları sayesinde ekonomiye ve doğaya kazandırmaya devam ediyor. Teknolojik gelişmelerin büyük bir hızla devam ettiği günümüzde, kaynağında ayrılarak toplanan atıklar yaşanılabilir bir dünya için büyük önem taşıyor. Değerlendirilebilir katı atıkların ayrı toplanması ile fiziksel, kimyasal ya da biyolojik işlemlerden geçirildikten sonra ekonomiye girdi sağlanabiliyor. İlçenin birçok noktasına katı atık kumbara ve konteynerleri yerleştiren Çankaya Belediyesi,5 ayda 10 bin 523 ton katı atık topladı.
BAŞKAN’DAN ÇAĞRI VAR
Ekonomik kazanımdan daha değerli olan doğaya kazanımı özendirmek ve bilinç kazandırmak için el broşürleri ve afiş dağıtan Belediye, ambalaj atıkların ayrı toplanması için ise talepler doğrultusunda poşet ve kumbara dağıtıyor. Vatandaşların çevre ve geri kazanım konusunda duyarlı olması gerektiğini belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Doğaya ne verirsek doğa da bize onu verir. Yakın zamanda yaşadığımız Hopa örneği gibi bir örnek tekrar yaşanmasın istiyorsak çevresel önlemleri bir an evvel almak zorundayız. Bu her birimizin kendi geleceğine de sahip çıkmasıdır ve görevidir.
BİN 581 NOKTADA KONTEYNER
Çankaya Belediyesi, ambalaj atıklar için ilçe sınırları içerisinde 1.581 noktaya konteyner ve kumbara yerleştirdi. Vatandaşlar, geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarını biriktirerek bu noktalara bırakabilirler. Ambalaj atıkları konteyner ve kumbaraların bulunduğu noktalara Çankaya Belediyesi internet sayfasında bulunan hizmetler bölümündeki ‘geri dönüşüm hizmetleri’ linkinden ulaşabilirler.