YAZARIMIZ PROF. DR. ŞENGÜL HABLEMİTOĞLU EŞİNİN DOSYASININ YENİDEN AÇILMASINI DEĞERLENDİRDİ

 

NECİP HABLEMİTHablemitoğlu, “bizim için soruşturmanın gündeme gelmesinin ve yol almasının ne denli önemli olduğunu, sonuç alınamayan bu haberlerin bizim ne denli canımızı acıttığını bilseler keşke. Bilseler umurlarında mı o da ayrı mevzu tabii” dedi…

13 yıl önce 18 Aralık günü evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Necip Hablemitoğlu’nun katili, azmettireni ya da planlayanı 13 yıldır bulunamadı. Yani faili meçhul dosya olarak adliyenin tozlu raflarında yerini aldı.
Geçtiğimiz günlerde Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili Necip Cem İşçimen dosyayı raftan indirdi ve dosya yeniden açıldı.
Gazetemiz yazarı ve Necip Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hanım sorularımı içtenlikle yanıtladı. İşte bu çarpıcı söyleşinin birinci bölümü:

Uğuroğlu: Savcılık 13 yıl sonra faili meçhul dosyasını raftan neden indiriyor?

Soruşturma dosyasının raftan inmesi haberlerinden hepimize fenalık geldi. Bu raflar kaç katlı ise, dosya hala iniyor, 13 yıldır raf raf geziyor. Bu durumun traji komik yanı bir tarafa, bu haberleri yapanlar ya da servis edenler; bizim için soruşturmanın gündeme gelmesinin ve yol almasının ne denli önemli olduğunu, sonuç alınamayan bu haberlerin bizim ne denli canımızı acıttığını bilseler keşke. Bilseler umurlarında mı o da ayrı mevzu tabii. Bugüne kadar biz bir dosya var mıydı? Bunu bile bilmiyorduk. Ancak bu defa avukatımız Ersan Barkın savcı ile görüştü. Aşama kaydedilebilir mi bilemiyorum. Umutlu olmayı çok istiyoruz, ancak umutluyuz diyemiyorum henüz.

Uğuroğlu: Necip Bey size göre neden öldürüldü?

İnanın öldürülmesi için bir neden bulamıyorum. Necip Hablemitoğlu’ndan önce ve sonra öldürülen ve faili meçhul bırakılan kayıplarımız için de ne gerekçe olabilir ki… Yazan, düşünen, toplumun tanıdığı, düşüncelerini ifade eden bu insanları öldürmenin haklı ya da haksız bir gerekçesi olamaz. Bu kabul edilemez.

Uğuroğlu: Katil ya da katiller kimler olabilir?

Elbet birileri katildir. Önemli olan kimlerin azmettirdiği, kurguladığı ve tetiği kimlerin neyin karşılığında çektirdiği. Ancak bir süredir, öylesine kızgın ve umudu kırık haldeyiz ki; şudur tetiği çeken desinler, bari bir fail bulsunlar biz de bilelim kim olduğunu diyorduk. Şimdi bundan bile vazgeçtik artık.