Türkiye’de insanlar istatistikî rakamlara bir baksalar, Prof. Dr. Canan Karatay’ın fikirlerine saygı gösterir, onun altın öğütlerini, paradan daha önce tutarlar.

Ancak kimin adını soruyorsun burası Türkiye. Ben İsveç’te yaşayan biri olarak Türkiye’ye yılda en fazla 3-4 kez geliyorum. Geldiğim de genelde hormonsuz sebze türü şeyleri yemeyi tercih ediyorum. Yani davulun sesi uzaktan hoş gelmiyor. Ancak Türkiye’yi İsveç’ten her konuda takip eden biriyim. Bunlar arasında sağ olsun televizyondaki meslektaşlarım, sağlık konusunda da çok çarpıcı haberleri nerdeyse her gün masaya yatırıyorlar.
Neler yok ki, Türkiye’deki temel besin maddelerinin hepsinde katkı maddeleri var. Etten süte ne ararsanız var. Bu konulara duyarlı ekonomik durumu iyi olan insanlar seçiciler. Her yerden alışveriş yapmıyorlar.
YA PARASI OLMAYANLAR
Ya ötekiler. Onlarda Türkiye nüfusunun en önemli grubuna oluşturuyor. Onlar da zaten her gün ucuza ne bulacağız da karnımızı doyuracağız derdinde.
Bu manzara böyle olunca işte o zaman Türkiye’ye kocaman bir sağlık faturası çıkıyor. Bu da devlete kocaman bir fatura olarak dönüyor.
Yani aslında kar da zarar da devlete.
Devlet ne yapıyor, o da tepki siyasi rant peşinde. Bir oy için babasını satar mantığında. Üreticiyle, merdiven altında gaydırık, guyduruk üretim yapandan tepki almamak ya da oy almak uğruna kendi vatandaşının sağlığını, devletin mali kaynaklarını yok ediyor.
EN SON ÖRNEĞİ CANAN KARATAY
En son örneğini beslenme konusunda Türk kamuoyuna cesaretli açıklamalarda bulunarak, devletin yapması gereken denetimleri yapmadığı için halkı uyaran Prof. Dr. Canan Karatay örneğinde gördük.
Canan Karatay’ın fırıncılara yönelik ekmekle ilgili eleştirisinde gördüm. Bırakın sadece fırıncıları veya fırıncı örgütlerini Başbakan dahil hükümetten tepkiler geldi.
Öyle böyle tepkilerde değildi bunlar.
Fırıncılar, mahkemeye vermeye kalktılar. Siyasilerin bir linç etmediği kaldı.
Peki, Canan Karatay’ın kendi kariyerini ortaya koyarak, Türk milletini uyarmak için yaptığı bu açıklamalara ne sokaktaki vatandaş ne de herhangi duyarlı bir örgüt destek verdi mi? Karatay yalnız bırakılmadı mı?
Türkiye’de herkes sinmiş.
Canan Karatay’ı herkes gibi basından tanıdım. Yaşını başını almış, engin bir bilgi birikimi olan ve bunu kendi halkı ile paylaşmak için mücadele eden bir sağlıklı beslenme gönüllüsü.
NEDEN HEP TÜRKİYE’DE TEPKİ YAPILIR
Dünya  zaten Canan Karatay’ın bu açıklamalarını yıllar önce tartıştı ve uygulamaya da başladı. Artık yaşadığım Avrupa coğrafyasında öyle insanlar bilinçlendi ki, onları kimse kandıramaz.
Ancak bu bilinçlenme sırasında Canan Karatay gibi nice insanlar ortaya çıktı. Kimse ne mahkemeye verdi ne de bir siyasetçi televizyon ekranlarında onun aşağıladı.
İşte burası Türkiye dedirten bir manzarayı en son Canan Karatay olayında gördüm.
ÖNÜNE GELEN FIRINCI ÖNÜNE GELEN EMLAKÇI OLAN BİR ÜLKE
Daha dün Türkiye’de emlakçı sektörü için bir haber izledim. Artık önüne gelen emlakçı olamayacakmış. Tabii olamaz. Sanki dünyayı kendileri tekrardan yaratıyorlar. Dünya bunu fersah, fersah yıl önce geçti hey Türkiye’m.
Daha emlakçısını kontrol altına alamamış bir ülkeden yediğiniz ekmekten, suya kadar kimlere teslim olduğunuzu size bırakıyorum.
Kalkmışlar da bir de Canan Karatay’ın yargısız infazını yapıyorlar. Türkiye’de sık kullanılan ’bir deyimi hatırlattı; ’Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar’’ sözü Canan Karatay linç edilmesine uygun değil mi?
Belki bir gün herkes Canan Karatay’ın sözlerini takdir edecek, “altından heykeli dikilmesi kadın” denilecek iş işten geçecek.
Zaten hep böyle olmuyor mu?