ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü’nde 6 minareli, 2 şerefeli, 10 bin kişi kapasiteli ve boğaz manzaralı caminin yapımı sürüyor. Caminin, tamamlandığında kentin en büyük ibadethanesi olacağı bildirildi.

Öğrenci sayısı 50 bine yaklaşan ÇOMÜ’nün Terzioğlu Kampüsü içinde, dev bir cami inşaatı yükseliyor. Terzioğlu Kampüsü Camii ve Müştemilatını Yaptırma Yaşatma Derneği’nin yapımını üstlendiği temeli 2014’te atılan ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi Camisi’nin kaba inşaatı tamamlandı. Toplam 6 bin metrekare kapalı alana sahip caminin 10 bin kişi kapasiteli, 6 minare ve 2 şerefeli olacağı bildirildi. Bu yaz aylarında caminin 6 minaresinin de inşaatının tamamlanmasının hedeflendiği belirtildi. Caminin ince işlerinin ihalesi de yapıldı. Yaklaşık olarak 20 milyon liraya mal olması beklenen cami inşaatının finansmanının Diyanet Vakfı’nca karşılandığı açıklandı.

 

CANAKKALE ONSEKIZ MART UNIVERSITESI TERZIOGLU YERLESKESI’NDE, KABA INSAATI TAMAMLANAN 6 MINARELI, SEREFELI VE 10 BIN KISI KAPASITELI CAMI, TAMAMLANDIGINDA KENTIN EN BUYUK CAMII OLACAK. (FOTO: CANAKKALE, DHA)
CANAKKALE ONSEKIZ MART UNIVERSITESI TERZIOGLU YERLESKESI’NDE, KABA INSAATI TAMAMLANAN 6 MINARELI, SEREFELI VE 10 BIN KISI KAPASITELI CAMI, TAMAMLANDIGINDA KENTIN EN BUYUK CAMII OLACAK. 

‘REKTÖR: GRUR DUYUYORUZ
ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, inşaatı devam eden caminin Çanakkale’nin en büyük camisi olacağını belirterek şunları söyledi:

“Üniversitemiz kampüsü içinde böylesine önemli, büyük ve estetik cami olmasından dolayı gurur duyuyoruz. Bittiği zaman farklı bir görünüm olacak. Bu caminin bütün parasının Diyanet Vakfı tarafından karşılandığını özellikle belirtmek isterim. Oradan gelen kaynakla cami inşaatı devam ediyor. Gelecek yıl tamamlanması planlanmış. O plan çerçevesinde inşaatın çalışması devam ediyor. Süreci hızlandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Başka nereden finansman kaynağı bulabiliriz, onun çalışmasını yapıyoruz. Firmalarla görüşüyoruz. Olumlu yanıt aldığımız firmalar var.”
Cami inşaatının daha kısa bir sürede bitebilmesi için Terzioğlu Kampüsü Camii ve Müştemilatını Yaptırma Yaşatma Derneği, hayırsever vatandaşlardan yardım da kabul ediyor.